|
|
|
|
|  |
|
|
 |  | Angajații INAR Brașov, trimiși în concediu ca să nu înghețe în birouri | | | |
Deși le-a cerut oamenilor să plece în concediu fără plată, conducerea a acceptat să le dea concediu legal până la apariția Ordonanței privind șomajul tehnic
Cei 30 de angajați ai companiei brașovene INAR SA Brașov au decis să nu mai vină la muncă, începând de ieri. Oamenii se plâng de condițiile grele în care sunt nevoiți să muncească. „Nu avem căldură de la începutul iernii, iar acum nu mai avem nici apă”, spun angajații companiei brașovene, „blagoslovindu-l” pe directorul Ioan Todor care a reușit în 8-9 luni, de când a fost numit la conducerea societății, să „termine” firma.
Conducerea societății le-a cerut angajaților să își ia concediu fără plată până când dă căldura, dar lumea s-a revoltat, susținând că situația companiei se datorează exclusiv conducerii acesteia, motiv pentru care lucrurile au fost mai apoi „îndulcite”, iar cercetătorii au avut dreptul de a-și lua concediu legal. Directorul Ioan Todor ne-a declarat că decizia de a trimite oamenii în concediu s-a luat „de comun acord cu oamenii, pentru că nu avem căldură din martie 2009”. „Nu s-a plătit, am fost deconectați, iar repunerea în funcțiune ar costa foarte mult societatea, iar banii respectivi nu îi avem. Oricum, dorim să accesăm acea Ordonanță privind șomajul tehnic, care încă nu a fost publicată”, a mai spus directorul societății. Petru Pușcaș, liderul de sindicat din cadrul societății, spune că „oamenii au fost trimiși în concediu legal până când va fi publicată Ordonanța privind șomajul tehnic, iar după aceea se va încerca să intrăm pe această ordonanță”. Liderul de sindicat mai spune că „pauza” ar trebui să fie de doar două săptămâni, pentru că „momentan societatea nu are comenzi”, dar încă nu se știe ce decizie se va lua în continuare. „Au fost discuții legate de trimiterea în concediu fără plată, dar așa ceva nu se poate decât la cerere”, a mai pus liderul de sindicat.
Se pare că de acord cu „șușotelile” oamenilor cum că societatea a fost „îngropată” de conducere este și un acționar semnificativ al companiei - SIF Transilvania, care deține peste 39% din acțiuni - care a încercat anul trecut de mai multe ori să organizeze o Adunare Generală a Acționarilor pentru a schimba membrii Consiliului de Administrație și, implicit, directorul companiei. Cum solicitările SIF Transilvania s-au lovit de refuzul lui Todor, care este și președintele Consiliului de Administrație, SIF-ul a obținut dreptul de a organiza această AGA prin intermediul Justiției, Tribunalul Brașov emițând o decizie în acest sens la finele lunii trecute.
Potrivit convocatorului, remis Bursei de Valori București, acționarii care dețin individual sau împreună cel puțin 5% din acțiunile INAR SA Brașov au dreptul de a introduce puncte pe ordinea de zi, cu condiția ca ele să fie însoțite de o justificare sau de un proiect de hotărâre propus spre adoptare în AGA. Data limită până la care se pot înscrie sau expedia candidaturile pentru Consiliul de Administrație este 10 februarie.
Salariații s-au plâns de activitatea directorului
Salariații companiei brașovene INAR SA, unul dintre puținele institute de cercetare care a rămas în picioare în această țară, sunt extrem de nemulțumiți de activitatea conducerii societății. Anul trecut, după sosirea la conducerea companiei a lui Ioan Todor, numit pe criterii politice la finele lunii aprilie 2009, fiind un apropiat al PSD, Consiliul de Administrație al societății, dar și Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului, s-au trezit cu o mulțime de memorii din partea angajaților acestei firme.
„Prima sa măsură a fost de majorare a chiriilor, ceea ce a dus la pierderea unui număr mare din chiriașii societății și reducerea veniturilor din această activitate. Noului director nu i-au plăcut nici contractele de cercetare încheiate de fosta conducere”, spune cercetătorul Costel Bejan, adăugând că acesta „a sistat contractul cu Primăria Brașov privind planul de acțiune pentru reducerea zgomotului, pe cel cu ICE Trans București, care viza monitorizarea traficului, dar și contractul cu ICTCM București. Nu i-au plăcut nici cercetătorii pe care îi avea în societate, așa că a preferat să îi îndepărteze, spun salariații societății, angajând în locul lor sociologi. Probabil că Todor voia să transforme INAR-ul într-un institut de sondare a opiniei publice, pentru că cercetarea în domeniul autovehiculelor rutiere nu prea aduce bani, ba chiar, dacă stai bine să te uiți pe cifrele companiei, aduce foarte mari pierderi, de 250.158 de lei doar în primele nouă luni ale anului trecut. Asta după ce anii trecuți au fost încheiați cu un profit modic, dar având în vedere situația cercetării românești, acesta ar putea trece ca fiind foarte mare”. |
 | | | | |
| Autor: Ovidiu VRÂNCEANU |
Data: 09 feb 2010 |
|
 | | |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
|
|
|
|
 |
|  | | | | | |
| 1 USD | | 3,3625 RON | | 1 EURO | | 4,2915 RON | | 1 LS | | 5,1752 RON | | 1 gr. aur | | 134,8449 RON |
|
|
|
 | | |
| |
 |
|
|
 |
|  | | | | | |
|
2010, tot ca 2009?
|
|
|
 |
| |
| |
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
|
|