GIMNASTICĂ RITMICĂ

10 medalii pentru CS Transilvania la turneul „Ciocârlia” de la Chişinău

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 17 octombrie 2017

Secţia de gimnastică ritmică a Clubului Sportiv Transilvania Braşov a cucerit o sumedenie de medalii la Turneul Internaţional de Gimnastică Ritmică, „Ciocârlia”. La competiţia desfăşurată la Chişinău în perioada 14-16 octombrie au participat peste 100 de sportive din Moldova, Ucraina, Rusia şi România. CS Transilvania Braşov s-a întors de la competiţia din Republica Moldova cu 10 medalii: 2 de aur, 4 de argint şi 4 de bronz.
10 gimnaste legitimate la clubul braşovean au luat startul la turneul internaţional de la Chişinău. În competiţia „Mica Gimnastă”, la categoria 7 ani, Dalina Ungureanu a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.
La categoria 6 ani, Clubul Sportiv Transilvania a urcat din nou pe podium, după ce Nora Spulber a obţinut medalia de argint. Bianca Nastasă a cucerit argintul şi Teodora Olteanu bronzul  la categoria 8 ani. Toate cele patru sportive sunt pregătite de antrenoarea Carla Stoica.
La categoria a IV-a, sportive cu vârste cuprinse între 9 şi 10 ani, Daria Ceban, sportivă pregătită de Elena Comendant la secţia de gimnastică ritmică din Chişinău a Clubului Sportiv Transilvania, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la individual compus. O altă gimnastă pregătită la Chişinău, Nicoli Maniţă a cucerit medalia de argint. Argint a luat şi Izabela Vîrnă, în timp ce Patricia Cabuz, Raluca Gafton şi Florina Radu au obţinut medalii de bronz.
„A fost o competiţie extrem de reuşită pentru gimnastele noastre. A fost un ultim test înainte de Cupa României şi Campionatul Naţional pentru Ansambluri. Ne-am simţit foarte bine la Chişinău şi sunt încântată de rezultatele obţinute de fete. A fost obositor, dar medaliile cucerite ne-au făcut să uităm de oboseală”, a declarat antrenoarea gimnastelor de la CS Transilvania Braşov, Carla Stoica.
Următoarele provocări pentru gimnastele braşovene sunt Cupa României şi Campionatul Naţional pentru Ansambluri, competiţii ce se vor desfăşura  în luna noiembrie.