Editia 8166 - 19 apr 09:38

SCRIMĂ

100 de mici scrimeri la Cupa CSM

Publicat la 24 mai 2016

Aproape 100 de copii s-au întrecut în weekend la Cupa CSM  la sabie, competiţie care a fost găzduită de sala de scrimă a clubului Dinamo din Braşov.
Concursul s-a disputat pe 3 categorii de vârstă – U 9, U 11 şi U 13, atât la fete cât şi la băieţi. La fete U 9 s-a impus Ştefania Bonceoagă, iar la U 11 Ioana Crăciun, ambele sportive fiind legitimate la Dinamo (antrenor Rareş Dumitrescu). La U 13 fete, pe primul loc s-a clasat Ana Maria Botezatu - CSM Braşov (antrenor Marius Gălăţanu).
Concursul băieţilor U 9 a fost câştigat de Teodor Bucur - Corona Braşov (antrenori Lucian Goicea şi Mircea Manciuc), la băieţi U 11 s-a impus Victor Nistorică - Steaua, iar categoria U 13 a revenit dinamovistului Ristea Sebastian.

Încep să apară rezultatele la Corona
Micuţii de la sabie de la Corona Braşov, antrenaţi la Corona de Lucian Goicea şi Mircea Manciuc, au adus clubului clasări bune, la niciun an de la înfiinţarea secţiei de scrimă în cadrul clubului. Cele mai bune rezultate obţinute de Corona în concurs au fost cele ale băieţilor U9, acolo unde clubul a ocupat întreg podiumul astfel: 1. Teodor Bucur, 2. Tudor Moise, 3. Demian Dragomir.
Tot în acest concurs, Andrei Cazan de la Corona a terminat pe locul 5. La fete U11, Amalia Oprea s-a clasat pe locul trei, loc obţinut şi de Rafael Scorţea în concursul de U13.
În concursul de U11, Eduard Dascălu s-a clasat pe locul 3, Matei Dediu - locul 6, Tudor Samoilă - locul 7, Paul Ionescu - locul 8, Ştefan Piuaru - locul 9 şi Albert Dinicu - locul 12. „Este o mândrie pentru noi să vedem că după câteva luni de muncă, nişte copilaşi cărora noi le-am pus sabia în mână, aduc primele rezultate foarte bune pentru Corona. În urmă cu câteva luni participam cu ei la primul concurs, iar acum iată că am reuşit să ocupă întreg podiumul la Under 9 şi să obţinem rezultate care ne dau speranţe şi la celelalte categorii. Îi felicit pe copii dar şi pe cei care îi antrenează şi care fac totul pentru ca secţia de scrimă de la Corona să ajungă la un  nivel de performanţă ridicat”, a spus directorul executiv al clubului Corona şi antrenor-coordonator al secţiei de scrimă, Liviu Dragomir. Oficialul Coronei a mai adăugat că în acest moment secţia de scrimă a clubului are 60 de copii care vor să facă performanţă în acest sport.

Foto 1: Remus Munteanu