1 XDR = 6.1447 RON

Editia 8166 - 19 apr 12:05

180 de alergători au „sprintat la deal” pe Bunloc

Publicat la 07 noiembrie 2016

Favoriţii s-au impus la „Bunloc Vertical Race”, probele fiind câştigate de sportivi cu rezultate la nivel internaţional.

180 de alergători au participat sâmbătă la Săcele, la una din ultimele curse de alergare montană a sezonului, „Bunloc Vertical Race”, cursa copiilor adunând de asemenea, la cabana Sava din Bunloc,  peste 50 de copii. La eveniment au asistat în total 500 de oameni, iar la start s-au aflat cei mai buni alergători montani din România. La general, cursa băieţilor a fost câştigat de Viorel Palici - cel mai titrat alergător al anului, pe locul II fiind Gyorgy Szabolcs - membru al clubului din Italia Valetudo, cu numeroase competiţii câştigate în străinătate, iar pe locul III a venit Andrei Preda - membru al echipei „Vertical Sport”. La fete prima poziţie a fost ocupată de principala favorită, Ingrid Mutter - câştigătoare a două curse internaţionale anul acesta, membră a clubului italian Valetudo, locul II a fost ocupat de Gianina Tănase - câştigătoare a mai multor curse montane din România printre care şi Buşteni Vertical Race 2015, iar pe locul III a ajuns Adriana Pleoşniţă - câştigătoare a Circuitului Carpaţilor 2015. La băieţi peste 35 de ani câştigător a fost Muntean Florin, iar la fete peste 35 de ani Gianina Tănase. Cursa a fost organizată de Silviu Bălan, unul din cei mai cunoscuţi alergători montani din România, membru al lotului naţional de alergare montană, originar din Săcele, în colaborare cu CPNT Braşov. „Vertical Race” este o probă nou apărută în peisajul alergărilor montane şi constă într-o cursă scurtă de urcare, de până în 5 km, dar cu diferenţă mare de nivel, ceea ce o face extrem de dificilă şi de atractivă. În termeni profani am putea-o numi un „sprint la deal”, învingător fiind cel care parcurge distanţa în cel mai scurt timp.