Editia 8169 - 24 apr 05:25

42,129 km prin zăpadă: Cei mai „puternici şi rezistenţi” maratonişti

Publicat la 17 februarie 2015

Cea de-a IV-a ediţie a „Maratonului Zăpezii” de la Râşnov a adunat la start 165 de concurenţi care au alergat în cele mai grele condiţii.

În weekendul trecut, la Râşnov a avut loc cea de-a IV-a ediţie a  „Isostar  Maratonul Zăpezii”, ce face parte din ciclul de competiţii istorice „Din dragoste pentru România şi istoria ei”, ce numără 12 maratoane, pe care sportivii din ţară le aleargă în fiecare an prin locuri istorice. Concursul s-a dovedit şi de această dată a fi unic în Europa, alergându-se pe distanţa clasică de 42,195 kilometri, în condiţii de iarnă, la temperaturi negative şi pe zăpadă, punând la mare încercare rezistenţa concurenţilor. „Efortul principal l-au dat maratoniştii şi concurenţii din proba de 30 de kilometri, care au alergat către inima munţilor Bucegi, în direcţia cabanei Diham, înfruntând stratul gros de zăpadă, care a acoperit drumul forestier, aducând  aproape de realitate, visul maratonistului de a alerga maratonul din Antarctica. Ca de fiecare dată, concurenţii au fost atraşi şi la această ediţie de dorinţa de a-şi depăşi propriile limite, de mişcare şi de setea de a cunoaşte frumuseţile României, în special ale zonei turistice Râşnov”, ne-a declarat Ilie Roşu, organizator al competiţiei. La aceasta ediţie s-au aliniat la start peste 165 de concurenţi, care s-au intrecut în probele de Maraton (42,195 km), Maraton (30 km), Semimaraton (21 km), Semimaraton (15 km) şi maraton ştafete copii. 46 de concurenţi au luat startul în proba cea mai grea, maratonul (42,195 km). Cel mai în vârstă concurent a fost Gheorghe Mosion din Arad, de 81 de ani, care a alergat în proba de semimaraton. La competiţie au participat şi două ştafete de copii care au alergat pe distanţa maratonului, micuţii ducând cu ei câte un tricolor, astfel: ştafeta copiilor din Râşnov, 42X1 km, compusă din elevi ai şcolilor din oraş şi condusă de profesorul State Spiridon; ştafeta Şcolii Cambridge Bucureşti, 10X4,2 km, condusă de profesorul  Dan Mocanu.

Ilie Roşu, organizatorul competiţiei, a alergat purtând drapelul României şi steagul Râşnovului.

Efort urmat de foc de tabără şi berbec la proţap
Startul s-a dat dimineaţa, la ora 9.00, de la Complexul Olimpic de la Valea Cărbunării,  iar sosirea în toate probele a fost la Cabana Himalaya, sediul Clubului Sportiv Eco Alpin, de pe Valea Glăjeriei. Startul a fost dat de către primarul oraşului Râşnov, Adrian Veştea şi a fost precedat intonarea imnului naţional. Drapelul României a fluturat pentru a 101-a oara într-un maraton, având lângă el un steag al Cetăţii Râşnov, care a avut  inscripţionat pe el cuvintele „Arx Suprema”. Competiţia a fost organizată de către Clubul Sportiv Eco Alpin, în parteneriat cu Primăria Râşnov, cu Isostar România şi cu Direcţia pentru Sport şi Tineret a judeţului Braşov. Activitatea de voluntariat şi arbitraj a fost asigurată de Asociaţia Amicii Salvamont. Iniţiaţorii competiţiei au fost Vasile Dogaru (preşedintele Clubului Sportiv Eco Alpin, care a urcat în 2003 pe Everest, făcând parte atunci dintr-o expediţie în totalitate românească) şi Ilie Roşu (maratonistul care la Râşnov a alergat cel de-al 111-lea maraton cu drapelul României). Festivitatea de premiere a fost urmată de focul de tabără al maratoniştilor, de un berbec la proţap şi de un bal.

Premianţii „Isostar  Maratonul Zapezii” 2015
- Istvan Szokolszky, la masculin şi Livia Szigyarto la feminin
- Traian Flucuş şi Laura Mamina -  proba de 30 km.
- Nicolae Buceanu şi Marcela-Diana Vlad - Semimaraton.
- Vlad Victor şi Cristina Chiroiu - 15 km.

Gheorghe Mosion, cel mai vârstnic maratonist.

Cei 3 români care au peste 100 de maratoane alergate - Ilie Victor 192, Dănuţ Cernat 115 şi Ilie Roşu 111.

Concurenţii au traversat Cetatea Râşnov, în semn de respect pentru istoria locului.

Livia Szigyarto, învingătoarea în maraton, la feminin.