Amicale tari pentru echipele braşovene

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 02 februarie 2017

AFC Hărman a pierdut greu, scor 2-3, cu Dacia Unirea Brăila

Cele două echipe de Liga a 3-a din judeţul Braşov au avut miercuri jocuri amicale, ambele cu echipe din eşalonul imediat superior. Astfel, după ce a fost învinsă de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (0-3) şi a trecut de FC Voluntari II (1-0), AFC Hărman (foto stânga) s-a testat ieri cu Dacia Unirea Brăila, pierzând la limită, 2-3. Golurile echipei lui Florin Sângă au fost înscrise de tânărul Boţia, iar tehnicianul hărmănenilor a folosit următoarea formulă, pe reprize: (I) Tănase – Stanciu, Forika, Mândru, Pamfile – Roşu, Stângă, Plumb – Leonte, Buga, Boţia. (II) Tănase – Miloşi, Mândru (Stanciu), Idor, Codreanu – Leonte, Dârstaru, Alupoaie – Neagoie (Pavel), Buga, Boţia.  „Cred că ne aflăm într-o creştere de formă şi pregătirea decurge bine. Mă bucur că în prima repriză, atât cu Brăila cât şi cu Sepsi, echipe de Liga a 2-a, folosind echipa care cred eu că e cea mai bună, am jucat de la egal la egal cu adversarii şi chiar am dominat unele momente din joc. Introducem după pauză, la fiecare amical, jucătorii tineri şi foarte tineri, care în acest fel pot creşte şi ei. Ne-am mai dori un atacant şi un mijlocaş ofensiv, dacă îi vom avea e ok, dacă nu, abordăm returul cu lotul pe care îl avem, unul foarte bun de altfel”, a spus antrenorul Florin Stângă.
AFC Hărman va evolua marţea viitoare cu Unirea Slobozia, la Tărlungeni, pentru ca apoi să mai dispute 5 amicale, în fiecare marţi şi sâmbătă până la startul returului – cu Hermanstadt Sibiu, Popeşti Leordeni, CS Mioveni, KSE Târgu Secuiesc şi Olimpic Cetate Râşnov.

Olimpic Cetate Râşnov, 0-2 cu CS Mioveni
Olimpic Cetate Râşnov (foto dreapta) a disputat la rândul ei un joc amical cu un adversar de Liga a 2-a, CS Mioveni, partidă ce a avut loc miercuri, la Cheile Grădiştei. Râşnovenii au pierdut cu 2-0, după un joc în care nu au evoluat rău, între cele mai mari ocazii ale lor aflându-se şi o bară a lui Mariean, în minutul 2.
Olimpic Cetate (repriza I): Dănălache - Potecu, Bogyor, Dobre, S.Marin - Stăncuţu, Fânariu, Robu, Dinu - Vasiloi, Mariean.
Olimpic Cetate (repriza II): Mihok - Potecu, Bogyor, Portik, Pleşa - Popescu, Afrăsinei, Vasilache, Neculaescu - Simon, Celmare.