SCHI ALPIN

Ania Caill, locul 6 la Reiteralm

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 10 ianuarie 2022

Cea mai puternică schioare din România a participat la concursul FIS de Super G din Austria. Pentru Sportiva Coronei urmează o Cupă Mondială

Schioarea Coronei Braşov, Ania Caill, a participat vineri, la Reiteralm, în Austria, la concursul FIS de Super Uriaş feminin şi a reuşit o clasare excelentă, prin ocuparea locului 6.
„Acest concurs mi-a prins bine înaintea Cupei Mondiale, pentru verificare. În perioada următoare, la antrenamentul din Italia vom creşte intensitatea pregătirii pentru că la Cupa Mondială sunt cele mai dure condiţii de concurs. Sunt într-o formă bună şi mă simt bine. Aştept cu nerăbdare Cupa Mondială!”, a spus Ania Caill, schioarea Coronei Braşov.
Ania a sosit la numai +0.53 sutimi de secundă de câştigătoarea locului 1, schioarea germană Kim Marschel, înregistrând un timp de 46.63 s.
„Cursa din Austria a fost de bun augur pentru Ania, înaintea Cupei Mondiale! De mâine plecăm în Italia, la San Pellegrino, unde avem parte de un antrenament alături de mai multe echipe de Cupă Mondială, un antrenament unit am putea spune. Apoi vom reveni în Austria pentru prima Cupă Mondială care o sa aibă loc la Zauchensee”, a declarat Ioan Achiriloaie, antrenorul Aniei Caill.
În acest sezon Ania a concurat cu succes la alte câteva curse.
În prima cursă a sezonului, schioarea Coronei Braşov a participat alături de 75 dintre cele mai bune schioare ale Europei la Cupa Europei de la Val di Fassa. Ea concurat în proba de coborâre şi s-a clasat pe poziţia 30, la o diferenţă de numai +2.26 secunde de câştigătoare. Sigură pe ea, Ania a terminat cursa în 1:25:91 şi acumulat 1 punct în Cupa Europei.
La concursul FIS Kronplatz, în proba de slalom uriaş, Ania Caill a ocupat poziţia 21 şi a reuşit să îşi îmbunătăţească punctajul FIS. La Cupa SES, desfăşurată tot la Kronplatz, sportiva Coronei a ocupat locul 1.
Pentru Ania urmează Cupa mondială de viteză din 13-16 ianuarie de la Zauchensee (Austria), două concursuri FIS Super G în 18 ianuarie la Spittal (Austria) şi o Cupă Mondială de viteză în 20-23 ianuarie la Cortina (Italia).
Ania se află în top 100 ale celor mai bune schioare din lume în proba de coborâre.