Astafei aduce prima victorie după 13 etape pentru Sepsi

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 12 decembrie 2017

Astafei aduce prima victorie  după 13 etape pentru Sepsi

Sepsi OSK a învins pe CSMS Poli Iaşi, luni seară, pe Stadionul Tineretului din Braşov în penultima etapă din acest an în Liga 1 de fotbal. Meciul s-a jucat pe un teren plin de zăpadă şi noroi, o suprafaţă de joc care a scăzut foarte mult calitatea fotbalului prestat de cei 22 de jucători. Scorul a fost deschis de oaspeţi, la jumătatea primei reprize, când Issa Thiaw a deviat în propria poartă o minge venită dintr-un corner. Sepsi OSK a reuşit egalarea în ultimul minut al primei reprize din primul penalty primit de echipa din Sfântu Gheorghe în acest sezon. Istvan Fulop a transformat cu siguranţă lovitura de la 11 metri şi a marcat pentru 1-1. Golul victoriei a venit în minutul 86 când Victoraş Astafei a prins un şut superb de la 20 de metri direct în plasa porţii ieşenilor. Sepsi OSK nu mai câştigase din luna august, tot împotriva Iaşiului şi urcă pe locul 12 în clasament, cu un punct peste Gaz Metan Mediaş.