Au fost la un foarte mic pas de grupe

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 30 sepembrie 2022

FC Braşov a pierdut la lovituri de departajare duelul din playoff cu FC Hermannstadt

FC Braşov a fost la un pas de o surpriză în playoff-ul Cupei României. Elevii lui Dan Aelxa s-au ţinut tare în duelul cu FC Hermannstadt, una dintre formaţiile în formă ale Ligii 1.
După 1-1 în timpul regulamentar şi 1-1 şi după cele două reprize de prelungiri, FC Hermannstadt
s-a impus cu scorul de 5-3.
În prima repriză braşovenii au fost cei cu ocaziile mai mari. Până la marcarea golului, „galben-negrii” au încercat câteva şuturi de la mare distanţă, însă din păcate acestea nu şi-au atins ţinta. Prima ocazie a aparţinut lui Angelov, care a reluat cu capul puţin peste poartă, în minutul 19. În minutul 29, Tudor Saim a şutat de la aproximativ 20 de metri puţin pe lângă vinclul porţi lui Muţiu. În Minutul 32 a fost rândul lui Vasile Constantin să îşi încerce şutul, de la peste 30 de metri, puţin pe lângă poartă. Minutul 42 a adus şi deschiderea de scor. Pentru FC Braşov a marcat bulgarul Angelov, care a beneficiat de o minge şi a rămas singur cu portarul, după un duel al lui Chică-Roşă cu fundaşii adverşi. 1-0 după un şut care a lovit şi bara. Prima repriză s-a încheiat cu ghinion teribil pentru gazde, Tudor Saim a fost eliminat în minutul 45, la o intrare periculoasă asupra lui Issah.
După eliminare, băieţii lui Dan Alexa au luptat extraordinar, iar prima ocazie a fost tot a lor, foarfecă Angelov pe lângă poartă, în minutul 53. Minutul 58 a readus egalitatea, Petrişor Petrescu a marcat din lovitură de pedeapsă. Pe final sibienii au fost mai proaspeţi însă fără mari ocazii. Năstăsie a şutat de la 25 de metri, dar Micu, la post, a respins, în minutul 62. Pe contraatac, Dumbravă a şutat de la colţul careului mare puţin pe lângă.
În minutele de prelungiri meciul nu a mai oferit multe ocazii, însă sibienii au fost mai prezenţi în joc, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Aici pentru FC Braşov au marcat Lazăr, Angelov şi Kirileko, iar Izata a ratat. Pentru sibieni au marcat: Buhăcianu, Oroian, Biceanu, Babic şi Opruţ. Scor final 3-5.
„Îmi felicit jucătorii, pentru că au făcut un meci bun, spre foarte bun. Cât s-a jucat 11-11 am controlat meciul din minutul 5 până în minutul 45. Hermannstadt a avut una sau duă ocazii în a doua repriză de prelungiri. Cred că nu meritam să pierdem pentru că desi am jucat în 10 oameni am fost o echipă sigură şi pragmatică. Din păcate am pierdut la loviturile de la 11 metri. La un moment dat era maxim ce mai puteam face, să ajungem la loviturile de la 11 metri. Felicit Hermannstadt şi le doresc succes în continuare… Un penalty foarte uşor acordat, părerea mea şi un roşu la Marc. Dar nu vreau să vorbesc de arbitraje, am mai vorbit şi se întâmplă acelaşi lucru. Pentru mine cel mai important lucru este să refac echipa, pentru că în 3 zile avem un meci important pentru noi. Am făcut un efort incredibil. Îmi felicit echipa pentru că astăzi au făcut un meci bun, era un meci mare dacă ne şi calificam”, a declarat Dan Alexa după meci.
Duminică (ora 11.00), braşovenii vor primi vizita lui CSM Slatina, în etapa a 8-a din Liga a 2-a.