FOTBAL – LIGA 2

Au înclinat balanţa după pauză

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 29 august 2016

Deşi s-au chinuit în prima repriză, „stegarii” au învins cu 3-0 pe Dunărea Călăraşi şi rămân în „coasta” liderului Chindia

FC Braşov - Dunărea Călăraşi 3-0
Au marcat: L. Manole (64, 94, Sburlea 85).
FC Braşov: Fl. Iacob - Vagner (83 H Popa), Poverlovici (61 Istrati), I Şerban, C. Stan - L. Manole, P. Iacob, I. Popa, Răsdan - Grigorie (75 Vl. Munteanu) - Sburlea. Antrenor: Cornel Ţălnar.
Dunărea: C Lungu - Ţenea, B Panait, Barna, S. Ilie - P. Radu (66 Mareş) - Ibrain, Ciocâlteu (68 Ştefan), Kanda, Licu (75 Dincă) - V. Balint. Antrenor: Adrian Mihalcea.

FC Braşov s-a impus duminică, în faţa echipei Dunărea Călăraşi, într-un meci contând pentru etapa a patra a ligii secunde de fotbal. Oaspeţii au început jocul destul de sus, fără teamă şi i-au pus în dificultate pe fundaşii centrali ai Braşovului, Poverlovici şi Şerban, fără însă a-l „speria” şi pe portarul Iacob.
Primele şanse ale „stegarilor” Iulian Popa şi Cătălin Stan au executat slab două lovituri libere, iar apoi Grigorie şi aceiaşi Popa şi Stan au avut pe rând ocazia de a deschide scorul din acţiune, fără însă ca vreunul din ei să găsească soluţia potrivită în faţa porţii.
După o primă repriză oarecum ştearsă, jocul s-a „încins” după pauză, mai ales datorită eliminării călărăşeanului Balint, care parcă le-a dat aripi „galben-negrilor”, aceştia având o dublă ocazie uriaşă, marca Răsdan şi Manole. Cornel Ţălnar a mutat, logic, ofensiv, în locul lui Poverlovici intând Istrati. La doar trei minute, după o fază excelentă a lui Sburlea, Manole a reuşit să deschidă scorul, iar apoi Istrati a scăpat excelent către poartă însă a pasat inexplicabil în locul unui şut. Oaspeţii au revenit în joc şi au fost aproape de gol, însă Paul Iacob a arătat aceeaşi siguranţă din linia mediană şi în centrul defensivei, acolo unde a fost mutat pe finalul meciului, rezolvând în ultimă instanţă o fază grea. Şerban a dat şi el emoţii fanilor din tribune, colegilor şi băncii tehnice, încercând o pasă cu exteriorul care a fost interceptată de călărăşeni, dar a fost salvat de Vagner.
În ultimele minute, Sburlea a reuşit al doilea gol de când a revenit la Braşov, iar Manole a făcut „dubla” cu un eurogol, cei doi consfinţind astfel prima victorie „la handicap” din acest sezon, una însă pentru care s-a tremurat serios în prima oră de joc. „Am avut şi puţină şansă cu eliminarea lui Balint. În prima repriză jocul a fost echilibrat, dar noi am stat foarte prost în teren, prin poziţionarea mijloaşilor ofensivi Popa şi Grigorie. Când au coborât mai bine în repriza a doua, au reuşit să blocheze mai bine atacurile Călăraşiului. Au venit şi fazele, după aspectul reprizei a doua scorul putea fi şase, şapte la zero. Felicit băieţii pentru dăruire. Mai e mult de muncă, relaţiile de joc nu sunt aşa cum trebuie încă. Cred că avem lotul aproape complet, sper să îi legitimăm săptămâna viitoare pe Bejan şi Cordoş. În scurt timp, am putea face jocuri la fel de bune şi în prima repriză, nu doar în a doua, cum s-a întâmpat astăzi”, a declarat la final antrenorul Cornel Ţălnar.
După această victorie, FC Braşov rămâne pe locul al treilea, cu 10 puncte acumulate, acelaşi număr cu UTA şi cu unul mai puţin decât Chindia. „Aştept mult mai mult de la jucătorii cu experienţă. În prima repriză am avut probleme serioase. Brigada de arbitri, într-adevăr tineri, dar au dat multe galbene la faulturi de joc. Dacă ar fi continuat ca în prima repriză, am fi ajuns să nu rămâmen nici măcar în 7 jucători niciuna dintre echipe. Altfel, cred că putem fi mulţumiţi de ce am reuşit, din toate punctele de vedere, în acest debut de sezon. Facem eforturi să menţinem o stabilitate, toţi cei care suntem implicaţi. Nu cred că cineva în ţară ar fi intrat în această aventură în afară de noi. Ni s-a spus că nu avem nicio şansă, să lăsăm totul baltă”, a spus şi managerul sportiv Paul Enache.