TIR SPORTIV

Aur şi bronz la naţionalele de tir

Publicat la 18 martie 2015

Aur şi bronz  la naţionalele de tir

Poligonul din Capitală a fost gazda Campionatelor Naţionale de tir  în probele de aer comprimat, la care au participat şi 3 sportivi ai Clubului Sportiv Universitar din Braşov, pregătiţi de antrenoarea Cristina Bălan (foto mijloc). Sportivii de la poalele Tâmpei au obţinut o medalie de aur prin multimedaliatul Ion Rareş (foto stânga) şi o medalie de bronz cu echipa formată din Ion Rareş, Eduard Csomortany şi juniorul Petru Tanasa (foto dreapta). Aceste medalii de la naţionalele de seniori vin după  bronzul  obţinut de Petru Tanasa de la naţionalele de juniori, iar cu aceste campionate sezonul  s-a încheiat în condiţii deosebit de bune pentru sporrtivii braşoveni. Antrenoarea Cristina Bălan a declarat: „Deşi a fost o finală foarte zgomotoasă pentru că a fost prima ediţie  a Campionatelor Naţionale în care spectatorilor din tribune li s-a permis  să facă galerie în timpul tragerilor, cu trâmbiţe şi aplauze, Ion Rareş a făcut faţă cu brio, iar Edi Csomortany l-a urmat până la focul 13, când un foc a fost scăpat şi a căzut de pe locul 2 pe locul 5”. Ţintaşii braşoveni  după o pauză de trei zile, binemeritată, au continuat  pregătirile  urmând ca peste două săptămâni să participe la  prima etapă  de Campionat Naţional unde, în afara probelor de 10 metri, vor evolua şi la cea de glonţ 50 metri. Imediat după această perioadă va urma  prima Cupă Mondială, din cele patru ce vor avea loc în acest an, care se va desfăşura  în Coreea de Sud la Changwan, deplasarea fiind susţinută de clubul universitar. Obiectivul acestui an este creşterea performanţelor sportive pentru accederea la un loc în echipa care va participa la Jocurile Olimpice din 2016 de la Rio.