leasing@afiparkbrasov.ro leasing@afiparkbrasov.ro

Curs BNR

1 EUR = 4.6586 RON

1 USD = 4.1342 RON

1 GBP = 5.3120 RON

1 XAU = 160.4438 RON

1 AED = 1.1255 RON

1 AUD = 2.9787 RON

1 BGN = 2.3819 RON

1 BRL = 1.1073 RON

1 CAD = 3.1313 RON

1 CHF = 4.0964 RON

1 CNY = 0.5935 RON

1 CZK = 0.1795 RON

1 DKK = 0.6246 RON

1 EGP = 0.2307 RON

1 HUF = 1.4475 RON

1 INR = 0.0567 RON

1 JPY = 3.6283 RON

1 KRW = 0.3640 RON

1 MDL = 0.2411 RON

1 MXN = 0.2041 RON

1 NOK = 0.4886 RON

1 NZD = 2.7818 RON

1 PLN = 1.0845 RON

1 RSD = 0.0394 RON

1 RUB = 0.0611 RON

1 SEK = 0.4534 RON

1 TRY = 0.7564 RON

1 UAH = 0.1483 RON

1 XDR = 5.7019 RON

1 ZAR = 0.2877 RON

Editia 6846 - 13 noi 06:09

Biserică pe platoul Bucegi. Pe Facebook au apărut deja „acatistele”: „O nouă fabrică de bani prinde contur”

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 17 octombrie 2018

Biserică pe platoul Bucegi. Pe Facebook au apărut deja „acatistele”: „O nouă fabrică de bani prinde contur”

Pe platoul Bucegi a început în această toamnă construcţia unei biserici, sfinţirea având loc pe data de 15 septembrie.
Biserica va purta hramurile „Înălţarea Domnului” şi „Schimbarea la faţă”, iar pe placa crucii prin care a fost marcat locul scrie: „Această biserică este închinată eroilor neamului care s-au jertfit pentru unitatea, libertatea şi demnitatea poporului român”.
Deocamdată, a fost realizată structura metalică a lăcaşului de cult, după cum arată imaginile postate pe pagina de Facebook „Parcul Natural Bucegi”, comentariile, la fel ca descrierea postării, de altfel, fiind mai degrabă dezaprobatoare: „O nouă fabrică de bani prinde contur”.
Evenimentul de sfinţire a avut loc la jumătatea lunii septembrie, când s-au desfăşurat mai multe manifestări dedicate împlinirii a 90 de ani de la inaugurarea Crucii Eroilor Neamului de pe Vârful Caraiman.
Nu de mult, în Consiliul Local Braşov a fost prezentată ideea construirii unui paraclis în faţa grotei de la platforma de belvedere a muntelui Tâmpa şi montarea unei cruci „ca pe Caraiman” pe vârful acestuia.

+3 -4

Comentarii

Stupid People

2018-10-17 19:57:16


@ Daniela: dacă citești din doi în doi, probabil așa faci și în viață. La popi le pică ... în fasole doar dacă le ies ceva marafeți, eu ziceam că la mormintele EROILOR ARMATEI ROMÂNE nu se înghesuie decât dacă vin și ceva televiziuni, să îi vadă poporul! Că mormintele părinților ni le îngrijim fiecare, nu așteptăm de la popi nimic, și așa stau cu mâna întinsă ca niște milogi pentru fiecare rugăciune pe care o spun prin cimitir. Mormintele părinților tăi sunt îngrijite? Sau deocamdată nu există? Dacă nu există, du-te la plimbare și pupă niște moaște, poate te fac mai deșteaptă!! Asta până ce îți va veni rândul să te duci zilnic la cimitir și să îți plângi părinții!

Mimi

2018-10-17 17:51:49


Ați luat o razna de tot! Nu mai are omul liniste nici in varful muntelui!!!

Gaby

2018-10-17 15:59:41


Pentru Daniela,Gheorghe Simon si altii care nu inteleg ca unele lucruri trebuie lasate asa,nu pangarite.Precum natura,muntii si tot ce ne inconjoara.Biserica se crede stat in stat si nu stiu cine la permite.Daniela vorbesti de Dumnezeu ca o proasta,unde este el?l-ai vazut tu si nu stiu eu?Nu sunt ateu dar pana la el te mananca sfintii,si se vede cu ochiul liber.Asa au pus mana si pe Pestera Ialomitei(si sunt drumet in zona de 35 de ani).Gheorghe,nu e nevoie de bordel(toata tara e plina de curve,(incepand de sus)dar natura trebuie respectata mai ales muntele.Se vede ca multi nu il respecta si daca faci o biserica acolo vor atrage multi prosti care sa moara pe Jepii mici in numele Domnului nu?Dar asta e Romania,si buni dar mai multi prosti(rai).

Gheorghe Simon

2018-10-17 15:31:37


Dacă era bordel gratis ați fi aplaudat!? Nesimțire liberală!!!

Daniela

2018-10-17 13:13:57


Celor ce sunt impotriva construirii de biserici: o sa ajungeti candva la greu si DOAR Dumnezeu va poate scapa! Si inca ceva: de cand preotii trebuie sa curete mormintele parintilor vostri care v-au crescut (si printre altele nu erau scutece de unica folosinta atunci!) si s-au jertfit pt voi? Rusine sa va fie dc nu faceti macar atat pt parintii vostri!

Un oarecare

2018-10-17 12:47:08


Mă tem că aceste miștouri se vor preface în plâns.

Costea Ion

2018-10-17 09:30:27


Cine le dă voie? Ăștia chiar nu mai au nici-o limită. De ce nu se decuplează cultele de la buget? Să trăiască popimea din ce le dau enoriașii. Bisericile să se construiască din donațiile credincioșilor, nu de la bugetul țării. Noi avem nevoie de infrastructură, de spitale, școli, creșe și grădinițe, nu de biserici opulente.

Lazar

2018-10-17 07:37:26


Incredibil.Sper ca viitoarele biserici sa se faca pe luna sau in cer. Lasati construirea de biserici mai bine treceti la strazi,ape,gaze,canalizare pentru ca credinciosi sa se simta bine in viata pe pamant.

Stupid People

2018-10-17 06:38:47


Ah, apropo, nu mai poate biserica de eroii armatei române. Nu am văzut popi prin cimitirele eroilor decât la evenimente, nu și să aibă grijă de morminte, care sunt de multe ori năpădite de buruieni. Oricum nu sunt curățate de oamenii bisericii, doar nu le dă nimeni bani pentru așa ceva!

Stupid People

2018-10-17 06:35:54


Popii ăștia nu mai au nici o limită, parcă trăim în Republica Ortodoxă România. Pe de altă parte, nu îmi fac griji prea mari. Acolo unde va fi amplasată vântul bate iarna și cu 150 - 160 km/oră, așa că o va spulbera destul de repede. Structura din fotografie nu va trece de iarna aceasta. Cine este din zonă știe de situația cabanei Caraiman, care a fost distrusă de vânt de două ori. Chiar ancorată cu cabluri groase de oțel, tot nu aș sta în ea când bate vântul pe platoul Bucegi. Când eram copil a murit un salvamontist din cauza viscolului pentru că nu a putut să mai meargă încă 20 de metri până la cabana Babele, și era un om al muntelui. iar popii vor biserică pe platou!! Sunt de la București?