Braşovencele au făcut spectacol şi au jucat de la egal la egal cu liderul!

Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpia CSU Braşov 81-74 (20-17, 17-21, 23-14, 21-22)
Sala Sporturilor din Sf.Gheorghe, spectatori, 800
Sepsi: Stefanie Murphy 26 puncte, Tane Harissonn 20, Anemarie Parau 14, T.Marshal 9, Florina Pascalau 8, S.Jeffery 4, Cristina Cutaş, Tunde Kilin, Melanie Kokovai.
Olimpia: Britney Jones 27, Zorica Mitov 13, Sonia Ursu 12, Nataşa Bucevac 12, Carla Barte 10, Gabriela Irimia, Ecaterina Armanu. Antrenor, Dan Calancea.

Fetele de la Olimpia CSU Braşov au pierdut partida disputată în deplasare în compania fetelor de la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 81-74 (20-17, 17-21, 23-14, 21-22), dar au demonstrat că se pot bate de la egal la egal cu orice echipă din Liga Naţională de baschet feminin. Deşi trupa din Sfântu Gheorghe are un buget de cel puţin cinci ori mai mare decât cel al Olimpiei, fetele antrenate de Dan Calancea şi Nenad Marinkovic au demonstrat pe teren că diferenţa de valoare între cele două echipe este aproape inexistentă. Meciul a început prost pentru „olimpice” care s-au văzut conduse cu 12-0 după primele patru minute şi jumătate ale partidei. Tehnicianul braşovencelor a cerut time-out şi Jones şi compania au intrat în meci. Sonia Ursu a reuşit să înscrie de două ori din spatele liniei de trei puncte şi braşovencele a egalat la 15. Primul sfert
s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 20-17, dar spectatorii, prezenţi în număr foarte mare în sala sporturilor din Sfântu Gheorghe, erau îngrijoraţi. Următoarele zece minute de joc au fost o demonstraţie de baschet a fetelor de sub Tâmpa. Cu Zorica Mitov, excelentă în apărare şi extrem de exactă din spatele liniei de trei puncte, cu Britney Jones şi Sonia Ursu foarte active şi cu Nataşa Bucevac foarte exactă în joc, „olimpicele” au câştigat sfertul secund cu scorul de 21-17 şi au intrat la odihnă în avantaj de un punct, scor 38-37.  Din nefericire „banca” mult mai scurtă a braşovencelor şi-a spus cuvântul în partea secundă. În sfertul trei jocul a fost echilibrat, dar pe final braşovencele au pierdut şase mingi la rând şi au permis echipei gazdă să se distanţeze pe tabela de marcaj. În ultimul sfert s-a mers cap la cap şi cu un minut înainte de final trupa din Sfântu Gheorghe avea opt puncte avans pe tabela de marcaj. Mitov a marcat de trei puncte şi diferenţa era de cinci puncte în favoarea gazdelor cu 40 de secunde rămase de joc. Din păcate,  lipsa de prospeţime pe final de meci şi-a spus cuvântul şi echipa din Sfântu Gheorghe s-a impus la final cu scorul de 81-74, iar spectatorii au răsuflat uşuraţi.
Partida de la Sfântu Gheorghe a fost o excelentă propagandă făcută baschetului feminin, observatorul partidei, Marius Marinescu,  declarând la final că a fost cel mai bun joc de baschet feminin pe care l-a văzut în acest sezon al întrecerii interne. Braşovul a pierdut această confruntare dar a câştigat o echipă. Fetele de la Olimpia CSU Braşov vor juca în runda următoare, miercuri, în deplasare cu Universitatea Cluj.