Publicat la 23 februarie 2015

Braşovencele  au ieşit de pe teren învinse, dar cu capul sus

Olimpia CSU Braşov - BC ICIM Arad 81-86 (22-21,24-22,25-26,20-17)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori, 300.
Olimpia: Britney Jones 26 puncte (1x3), Clara Barte 25 (3), Gabriela Irimia 12, Sonia Ursu 12, Zorica Mitov 4, Nataşa Bucevac 2, Gabriela Măgureanu, Ana Ferariu. Antrenor: Dan Calancea.
ICIM: Laura Bromfield 22, M.Simmons 17 (1), Monica Engelman 12, Monica Brosovschi 12 (3), Olena Sambuska 11(2), K.Plauffe 10, Susana Milonovici 2, Alina Crăciun.

În penultima etapă a campionatului regulat a primei divizii la baschet feminin, olimpicele braşovene au evoluat pe propriul teren în compania vicecampioanei ţări, ICIM Arad. Şi de data aceasta başovencele au avut o evoluţie deosebit de bună cu toate că au pierdut în ultimele secvenţe ale partidei. În multe momente meciul a curs în favoara braşovencelor, iar trei din cele patru sferturi le-au revenit. Braşovencele au început bine câştigând primul sfert la limită. În sfertul al doilea, au condus permanent la 3-7 puncte, 34-27, 41-38, iar după consumarea primei reprize aveau un avans de 3 puncte, 46-43. În sfertul al treilea, principala realizatoare Britney Jones a fost reţinută pe bancă pentru a fi odihnită în vederea ultimelor minute ale meciului ce puteau fi decisive. Oaspetele au revenit, au trecut în avantaj, s-au distanţat la 8 puncte care au fost decisive în economia partidei. Cu toate că elevele lui Dan Calancea au forţat revenirea, mai experimentatele jucătoare arădene au păstrat o parte din punctele acumulate şi pe final au învins la 5 puncte diferenţă, 81-86. Chiar dacă au părăsit terenul învinse braşovencele au demonstrat că se pot bate de la egal la egal cu orice echipă din campionatul intern. Cu această înfrângere,  şansele de a termina campionatul regulat pe locul VI se pare că au fost diminuate. Pentru braşovencele urmează la finalul acestei săptămâni, un nou meci deosebit de important, cel de la Alexandria, o formaţie cantonată pe locul cinci  al ierarhiei.

Dăruire exemplară din partea fetelor
La conferinţa de presă de la finalul partidei, antrenorul Dan Calancea s-a declarat deosebit de multumit de evoluţia elevelor sale şi le-a mulţumit public: „Vreau să le felicit pe fete pentru dăruirea cu care au abordat această partidă. Aradul este o echipă foarte puternică şi care are o rotaţie foarte bună pe toate posturile. Din păcate, în sfertul trei, când am decis ca Britney Jones să se odihnească, arădencele au profitat şi s-au distanţat la 10 puncte. Aradul are o formaţie foarte experimentată şi a ţinut de rezultat până la final. Regret că nu am reuşit să oferim spectatorilor o victorie. Am demonstrat că meciurile  bune făcut în acest an nu au fost întâmplătoare şi că în play-off putem face o surpriză”.