SCRIMĂ

Brașoveni de aur la Sofia

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 08 noiembrie 2017

Sabia brașoveană și-a reconfirmat valoarea. În etapa a V-a din cadrul Circuitului European de cadeți (U17) găzduită de Sofia la finalul săptămânii trecute, doi sportivi de sub Tâmpa au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Componenți ai lotului național al României, Andrei Păștin (CS Dinamo- antrenor Rareș Dumitrescu) și Rareș Ailincă (CSM Brașov – antrenor Marius Gălățanu), au cucerit medalia de aur, în proba rezervată echipelor. România (în componența Andrei Păștin-CS Dinamo, Rareș Ailincă-CSM Brașov, Elton Dincă – CS Riposta, Alexandru Zmău – CSM Iași) a avut un parcurs excelent și a obținut victorii pe linie: 45-27 cu Turcia 3, 45-35 cu Ungaria 3, 45-40 cu Ungaria 2, 45-38 cu Ucraina și 45-37 în finală cu prima echipă a Ungariei. De remarcat că trei din cei patru componenți ai echipei României, Rareș Ailincă, Andrei Păștin și Alexandru Zmău, se pregătesc la Bașov în cadrul Centrului Olimpic, sub comanda antrenorilor Rareș Dumitrescu și Marius Gălățanu, aceștia fiind totodată și antrenorii lotului național de cadeți.

„Rezultatele muncii depuse în ultimii ani cu acești copii, dau roade de la concurs la concurs ! Așa s-a întâmplat și la Sofia, unde prima echipă a României și-a apărat practic titlul cucerit anul trecut. Îmbucurător este faptul că doi dintre componenții echipei României – Andrei Păștin și Rareș Ailincă, sunt din Brașov iar prin aceste rezultate, scrima românească, scrima din Brașov, este în elita mondială”, a declarat Rareș Dumitrescu.

„La băieți am confirmat că avem o echipă foarte bună, iar speranțele pentru o  medalie la Campionatul European și la Campionatul European de anul viitor, sunt foarte mari! Personal, cel puțin la fel de mult mă bucură și evoluția fetelor, care deși sunt sub categoria de vârstă cu 2-3 ani, au încheiat concursul în prima treime a clasamentului! Cu multă muncă, răbdare și încredere, în scurt timp fetele pot ajunge la rezultatele băieților”, a spus la rândul său Marius Gălățanu.

În proba individuală rezervată băieților, Andrei Păștin - CS Dinamo a terminat pe locul 7, iar Rareș Ailincă – CSM Brașov s-a clasat pe locul 8 (137 de participanți). În competiția fetelor U 17, Vanessa Danciu – CSM Brașov, a terminat pe locul 30, Roberta Ciobanu-CS Dinamo, s-a clasat pe locul 44, iar Ana Maria Botezatu – CSM Brașov pe 52 (131 de participante). Foarte bun a fost și rezultatul reușit de Ioana Crăciun – CS Dinamo. În concursul categoriei U 14, brașoveanca s-a clasat pe  locul 3 dintr-un total de 51 de sportive care s-au aliniat la start! Următoarea etapă a Circuitului European de sabie cadeți U 17 la care vor participa sabrerii brașoveni (Eislingen,Germania), este programată în data de 3 decembrie.