SCRIMĂ

Braşovenii au făcut legea la CN de sabie-cadeţi

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 31 ianuarie 2018

Sala de Scrimă „Ana Pascu” din capitală a găzduit, în prima zi a săptămânii, Campionatul Naţional de Sabie rezervat cadeţilor (U17), competiţie care a aliniat la start 54 de sportivi de la toate cluuburile de profil din ţară. Respectând tradiţia ultimilor ani, sportivii braşoveni au avut şi de data aceasta evoluţii excelente. Astfel, finala i-a adus faţă în faţă pe Rareş Ailincă (CSM Braşov - antrenor Marius Gălăţanu) şi Andrei Păştin (CS Dinamo-antrenor Rareş Dumitrescu). Asaltul a fost unul extrem de echilibrat şi a fost decis la ultimele tuşe. Păştin a condus cu 14-12, dar Ailincă a punctat de trei ori consecutiv şi a închis tabela la 15-14. Podiumul a fost completat de Alexandru Zmău (CSM Iaşi) şi Cătălin Prala (CS Dinamo). De remarcat că Ailincă, Păştin şi Zmău, se pregătesc la Braşov la Centrul Olimpic, sub comanda antrenorilor Marius Gălăţanu şi Rareş Dumitrescu.
„Ne-am respectat statutul de favoriţi şi am avut un parcurs fără greşeală.Mă bucur că podiumul a fost completat cu sportivii care se pregătesc la Braşov, la Centrul Olimpic. Am intrat în linie dreaptă cu pregătirea pentru Campionatul European şi Campionatul Mondial, de unde sperăm să ne întoarcem cu o medalie”, a declarat Marius Gălăţanu.
„Nu este niciun secret pentru aceste rezultate care vin an de an. La antrenamente se trage tare, se lucrează foarte bine, se munceşte din greu! Cu multă  muncă şi încredere în forţele noastre, rezultatele nu au cum să nu apară!”, a spus şi vicecampionul olimpic, Rareş Dumitrescu.
Rareş Ailincă, Andrei Păştin, Alexandru Zmău şi Elton Dincă (CS Riposta), vor reprezenta România la Campionatul  European de Sabie - cadeţi, care va avea loc la Sochi (Rusia) în perioada 2-6 martie 2018.
La finele săptămânii trecute, tot la Bucureşti, dar la Cupa Riposta (etapă de circuit european U17), braşoveanca Ioana Crăciun (CS Dinamo-antrenor Rareş Dumitrescu) a reuşit să termine competiţia pe locul 7, în condiţiiile în care sportiva de sub Tâmpa a fost cu 4 ani sub categoria de vârstă.