banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8686 - 23 iun 23:28

Braşovul, împărţit în două zone unitare de încălzire. În plan: revigorarea sistemului centralizat

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 23 iunie 2026

Braşovul, împărţit în două zone unitare de încălzire. În plan: revigorarea sistemului centralizat

După mulţi an de declin, sistemul centralizat de termoficare din Braşov va fi revigorat. Acest lucru va fi posibil după ce intră în vigoare hotărârea de Consiliu Local privind instituirea Zonelor Unitare de Încălzire din municipiul Braşov, act normativ ce urmează să fie supus aprobării în şedinţa de plen deliberativului local de vineri, 26 iunie. 
Conform proiectului de hotărâre, în oraş vor fi instituite două zone unitare de încălzire, respectiv Zona A - cu alimentare centralizată sau sisteme centralizate locale şi Zona B - cu sisteme individuale sau sisteme centralizate locale. 

Zonele cu blocuri, în Zona A   
Conform proiectului de hotărâre, Zona A -cu alimentare centralizată sau sisteme centralizate locale - cuprinde 32 de subzone cu densitate urbană mare sau medie, caracterizate prin prezenţa predominantă a blocurilor de locuinţe şi a infrastructurii de termoficare existente sau posibil de dezvoltat. Principalele subzone din Zona A sunt Astra, Tractorul, Centru Civic, Florilor-Craiter, Noua-Dârste, Triaj. 

11 subzone în care este permis sistemul individual 
Zona Unitară de tip B ( cu sisteme individuale sau sisteme centralizate locale), cuprinde 11 subzone cu densitate urbană redusă (cartiere de case, zone mixte dispersate). În această zonă vor fi incluse subzonele Prund-Șchei, Centru Vechi, Braşov Vechi, Bartolomeu, Florilor-Craiter zona case, Stupini, Bartolomeu, Tractorul - zona case.  

Va creşte numărul de consumatori racordaţi la sistemul centralizat
Prin instituirea acestor zone, municipalitatea urmăreşte reducerea emisiilor poluante de pe teritoriul municipiului şi diminuarea amprentei de carbon aferente sectorului rezidenţial. De asemenea, hotărârea de Consiliu Local va asigura un cadru legal şi strategic pentru extinderea şi modernizarea SACET Braşov, inclusiv interconectarea reţelelor Nord – Metrom – Noua. 
Totodată, prin implementarea actului normativ, municipalitatea braşoveană se aşteaptă la o creştere a numărului de consumatori branşaţi la sistemul centralizat (inclusiv în noile zone rezidenţiale) şi îmbunătăţirea eficienţei energetice a sistemului. 
„Prin implementarea progresivă a zonelor unitare de tip A şi extinderea SACET Braşov (sistemul centralizat de termoficare, n.r.), se estimează că la nivelul anului 2040, prin introducerea surselor regenerabile de energie în proporţie de 35%, amprenta de carbon aferentă producerii energiei termice în zona urbană va scădea de la cca. 191.654 tone dioxid de carbon/an (2024) la aproximativ 124.575 tone dioxid de carbon/an. Totodată, prin branşarea instituţiilor publice identificate în proximitatea reţelelor de transport, s-ar genera o reducere suplimentară estimată la aproximativ 7.996 tone dioxid de carbon/an”, se arată în referatul de specialitate al hotărârii de Consiliu Local. 

De la 38.500 la 4.938 de apartamente racordate la sistemul centralizat
Conform Primăriei Braşov, în anul 2007, numărul apartamentelor branşate racordate la sistemul centralizat era de 38.500, iar la finalul anului trecut, mai erai încălzite de la sistemul centralizat doar 4.938. Această tendinţă a generat pierderi tehnice şi economice semnificative în sistem.

+2 -9

Comentarii

'geo'

2026-06-23 12:11:46


'Analiza la rece pe tema CET-urilor in discursul AUR:mentionez nu fac propaganda politica anti-AUR...doar prezint discursul lor din zona bucurestiului….care poate sa se manifeste si la noi…..\nStilul AUR combină revolta populară, naționalismul economic, atacul la adresa „băieților deștepți” din energie și promisiunea eliberării românilor de sub jugul facturilor impuse de stat.Si din pacate au argumente SOLIDE. Exemplu: exportul energiei electrice la ora 12 se face la pretul de 74 lei /mwh si seara import de energie electrica , pentru echilibrare energetica, la pretul de 900 lei /mwh.\nIată cum suna discursul AUR axat pe tema CET-urilor, împachetat în retorica lor specifică:\nDiscurs AUR: „Jos labele de pe buzunarele românilor! Eliberăm țara de mafia CET-urilor!”\n„Frați români, oameni buni din toată țara,\nNe-am săturat! Ne-am săturat să fim fraierii de serviciu ai unei mafii politice care, de 36 de ani, vă ține ostatici în propriile case! Astăzi vă vorbesc despre cel mai mare jaf mascat din istoria modernă a României: monstruozitățile numite CET-uri. Acestea nu mai sunt fabrici ale poporului, sunt ghilotine financiare care vă decapitează bugetul lună de lună!Partidele sistemului vă spun că trebuie să păstrăm aceste dărâmături. De ce? Pentru că acolo și-au pus pilele, nepoții și amantele pe salarii de mii de euro! În timp ce voi tremurați iarna în apartamente și plătiți facturi uriașe, directorii CET-urilor huzuresc pe banii voștri.\nPriviți adevărul pe care vi-l ascund televiziunile plătite:\n • Jaf strigător la cer pe pământul românesc! Aproape 38% din căldura produsă din gazul nostru se pierde în pământ! Peste 400 de milioane de lei se scurg anual în sol prin țevi ruginite! Voi munciți, voi plătiți, iar banii voștri încălzesc râmele și trotuarele, în timp ce copiii voștri stau cu haine groase în casă! Asta este mizeria pe care o apără trădătorii de țară!\n • O datorie de 1,8 miliarde de lei pusă pe umerii copiilor voștri! Sistemul acesta căpușat a strâns găuri negre de sute de milioane și datorii astronomice. Cine le plătește? Tot voi, prin taxe mai mari, prin spitale care se prăbușesc și școli fără grupuri sanitare. Ne-au îndatorat bunicii, ne-au îndatorat părinții, iar acum vor să ne bage și copiii în sclavie energetică pentru a hrăni acești mamuți falimentari!\n • Independență și libertate pentru fiecare român! Soluția AUR este radicală, patriotică și dreaptă: Desființăm aceste mașinării de tocat bani! Tăiem definitiv conductele prin care băieții deștepți ne sug bugetul! Dar nu lăsăm pe nimeni în frig. Cu cele 400 de milioane de lei salvate anual de la risipă, lansăm programul „Căldură Românească în Fiecare Casă”. Subvenționăm cu 90% centrale moderne de cartier și pompe de căldură fabricate AICI, ÎN ROMÂNIA, nu aduse de la străini! Redăm românului controlul asupra propriei temperaturi și a propriei facturi!\n • Respect pentru muncitorul român, nu pentru politruci! Inginerii, instalatorii și mecanicii de la CET-uri, oameni cinstiți care au ținut sistemul în viață cu sârmă și patent, nu vor rămâne pe drumuri. Îi salvăm din sclavia acestor companii de stat falimentare și îi angajăm în marea armată de reconstrucție a infrastructurii energetice a României, pe salarii demne, ca să nu mai plece la muncă în diaspora!\nFrați români, a sosit momentul să ne luăm energia înapoi! Să dărâmăm această structură feudală care ne sărăcește și să aducem independența, demnitatea și căldura ieftină direct în casele voastre!\nDreptate pentru România! Sus inimile, români!”\nGenul acesta de discurs este axat pe zona Bucuresti unde in iarna trecuta s-a luat teapa serioasa cu CET-ul local.RADET-ul…..frig in case, fara apa calda…..ca pe vremea lui CEAUSESCU.\nVreti o idee ....s-a mai zis ….apa calda de la CET s-a fie dusa intr-un aquapark din zona CET... ca este loc de contructie….pentru eficientizare a costurilor si reducerea la zero a pierderilor termice ….se creaza locuri de munca iar specialistii si angajatii CET nu-si pierd locurile de munca...simplu...sau de banii de subventie pentru CET sa se cumpere centrale de apartament..pt cei 5000 de consumatori. care mai sunt actualmente legati la CET. Consumatorul plateste o suma modica, sa zicem, de 50 de lei pe luna chiria pentru folosirea centralei. Iar mentenanta este asigurata de CET cu echipele de muncitori specilizati in asa ceva. NU SE PIERD LOCURI DE MUNCA….SE EFICIENTIZEAZA LA MAXIM ACTIVITATEA ECONOMICA A CET-ului. Sper ca nu v-am suparat cu ideile acestea……. '

'Cetățeanul '

2026-06-23 10:42:48


'A cui afacere? A celui de la Tetkron?\nCa în București?'

'CET-Tetkron ???? '

2026-06-23 10:00:11


'Se toaca banul public. Din nou. Pe tâmpenii.'

'GERILA'

2026-06-23 08:45:02


'Sistemele de termoficare colective inca sunt nerentabile si costisitoare (sunt subventionate). Sunt nefiabile (foarte multe defectiuni ce se repara intr-un interval de timp lung). Nu ai apa calda si caldura cand ai nevoie si la parametri optimi si trebuie sa platesti si pierderile de pe retea. Daca nu toti beneficiari achita la timp pot aparea probleme de furnizare si pentru bunii platnici. Sistemul va trebui sa functioneze si cand nu sunt solicitari pentru ca nu se cunoaste in timp real necesitatile iar consumurile trebuie platite iar poluarea se produce mai mult. Reteaua de distributie nu mai exista si va trebui construita si platita (plus reparatia imobilului). Va trebui sa faca si el un profit pe care tot tu il platesti. Daca mişti în front si il superi pe fochist vei sta in frig si te speli la lichean. In sistem individual, fiecare va consuma dupa necesitatile lui si va plati ceea ce consuma iar daca nu plateste nu va influenta confortul celorlalti. Cei care hotarasc stau la bloc sau la vila? '

'Ina'

2026-06-23 08:24:40


'Nu este posib deoarece multe blocuri scării apartamente nu mai exista țevile de apa caldă -cele de la subsol, pt că unii administratori de blocuri președinți care apartin asociaților de proprietarii... Fost maiștri de fabrici și uzine- au vândut țevile mari din subsoluri, cele de încălzire sau și au construit case ...folosind acele țevi. La revedere încălzire de la CET!!! '

'Willy'

2026-06-23 03:17:16


'Inca ceva de furat.'

'Willy.'

2026-06-22 23:37:25


'Scripcaru a distrus sistemul centralizat de Termoficare, am fost obligați sa investim în centrala de apartament! Pursisimplu nea.oprit caldura si apa calda! Acum tot Scripcaru ne obliga sa renunțăm la centrala de apartament sa intram în sistemul centralizat! '

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie