Editia 8171 - 26 apr 15:32

Cădere liberă

Publicat la 02 noiembrie 2015

Unirea Tărlungeni se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului după ce a pierdut acasă cu FC Bihor

Unirea Tărlungeni - FC Bihor 1-2 (0-1)
Au marcat: Forika (65) / Mintaş (38), Andor (90+2 pen)
Unirea: Muţiu - Vlăsceanu, I. Şerban, Forika, S. Marin (cpt.) - Vasiloi (64 Bucur), Minciună, Burlacu, Monea (90 Popescu) - I. Coman, Petrean (46 Chirciu). Antrenor: Dan Bona.
FC Bihor: Kiraly - Remeş, Mintaş, Chira, Lorincz - Haş - A. Coroian, Ember (87 Arsene), Andor (cpt.), Şulea (76 Novak) - Trabalka (53 Sereş). Antrenor: Dan Mănăilă.
Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Ovidiu Aruşoaie şi Florin Mihai Cosma (ambii din Piatra Neamţ).

Dintr-o echipă care avea pretenţii la play-off, Unirea Tărlungeni a ajuns într-o situaţie care acum două luni părea de domeniul fantasticului şi anume să se afle în pericol să nu prindă nici măcar play-out-ul ligii secunde. Punctele au venit parcă tot mai greu pentru băieţii lui Dan Bona (foto) în această toamnă, echipe precum Şoimii Pâncota sau FC Caransebeş plecând neînvinse de la Tărlungeni, iar sâmbătă scenariul s-a repetat. După o primă repriză stearpă, în care personajul principal a fost noul antrenor al Bihorului, Nicolae Mănăilă, care s-a remarcat şi a înveselit spectatorii printr-un dialog haios cu jucătorii săi, scorul just ar fi fost 0-0. Omul cu loviturile libere de la oaspeţi, Ember, a arătat că îi prieşte Braşovul, iar după ce a smuls un egal în prelungiri „stegarilor”, a oferit o pasă de gol fundaşului Mintaş, care a deschis scorul cu capul (38). La pauză, Bona face o mutare care avea să schimbe total aspectul jocului, introducându-l pe Chirciu. Acesta şi-a intrat repede în mână şi a fost, alături de colegul din atac, Coman, la capătul a multe ocazii de poartă, fără însă a avea prea multă inspiraţie. Presiunea s-a concretizat însă cu un gol al lui Forika, venit după un corner executat de Minciună, cu acelaşi Chirciu pe post de servant printr-o deviere. Presiunea gazdelor a devenit tot mai mare şi părea chestiune de minute până va pica şi golul izbăvitor. Ultima speranţă s-a risipit în minutul 90, când Şerban a şutat peste poartă de la marginea careului. Din păcate, în câteva clipe nou intratul Bucur îl faultează în celălalt careu pe Arsene, iar Andor transformă cu siguranţă şi aduce o victorie care menţine Bihorul în viaţă şi afundă Tărlungeniul tot mai mult pe poziţiile care duc direct în Liga a 3-a. „Din păcate, ne-am trezit abia după pauză. Am egalat, ne-am creat şanse să marcăm golul victoriei, dar am plătit pentru lipsa de concentrare din final. Cred că la această echipă, cu mine sau fără mine, ar trebui să înceapă o reconstrucţie de la zero. Conducătorii pot lua orice decizie cred că este bună pentru club, eu nu ţin de scaun şi nu ar fi prima data când plec de aici”, a declarat antrenorul Daniel Bona. La final, primarul Tărlungeniului, Iosif Kiss, a declarat că jucătorii nu vor mai primi bani până când nu vor ajunge la zero în clasamentul adevărului.