Editia 8171 - 26 apr 15:26

Campion naţional la orientare, o premieră pentru Săcele

Publicat la 05 sepembrie 2017

Petru Tulban de la CS Babarunca a obţinut primul titlul de campion naţional pentru clubul săcelean, la Campionatele Naţionale de Orientare în Alergare, care au avut loc între 1 şi 3 septembrie în împrejurimile oraşului Victoria. Performanţa a fost obţinută la categoria M12, în proba de Lungă Distanţă. Petru Tulban a mai obţinut un loc 3 în proba de Medie Distanţă şi locul 2 la Cupa Ţara Făgăraşului, competiţie care a cumulat rezultatele obţinute în trei zile de concurs. Un alt sportiv de la CS Babarunca, Ioan Iacob, a obţinut la aceaşi categorie locul 4, la proba de Lungă Distanţă. La competiţie au fost prezenţi 28 de concurenţi de la cele mai puternice cluburi din ţară. Sportivii de la Babarunca au obţinut rezultate foarte bune şi la campionatele naţionale de veterani. Cristina Ştefan a câştigat 3 titluri de campioană naţională la categoria F45, Ruxandra Dopovecz locul 3 la Medie Distanţă la F50, Dan Gârboan locul 3 la Medie Distanţă M35 şi Daniel Ştefan locul 3 la Ştafetă M35. Tot de la Babarunca Săcele a fost prezent la competiţie şi cel mai în vârstă competitor Iuliu Dopovecz senior, singurul competitor la M85.