Campion pentru a şaptea oară

Autor: Sorin ŢÎRCĂ

Publicat la 13 noiembrie 2013

Agentul şef principal Remus Radu e cel mai bun judoka din Poliţia Română.

Un poliţist braşovean este campion naţional la judo pentru a şaptea oară. Agentul şef principal Remus Radu a cucerit titlul naţional la întrecerile desfăşurate la Râmnicu Vâlcea la categoria plus 100 de kilograme, peste 35 de ani. „În această competiţie am obţinut al şaptelea titlu pentru IPJ Braşov. Sunt foarte mulţumit pentru acest rezultat, mai ales că am ieşit şi vicecampion cu echipa IGP. Am bătut echipa ISU, a jandarmilor şi pe cea a Poliţiei de Frontieră. A fost o competiţie OK, la care unii participanţi au fost mai bine pregătiţi, alţii mai puţin, dar cel mai mult contează că mi-am păstrat titlul”, ne-a declarat agent şef principal Remus Viorel Radu, campion naţional la Campionatul de judo al Ministerului Administraţiei şi Internelor.
Ca să câştige titlul naţional pentru a şaptea oară, poliţistul braşovean a fost nevoit să lupte cu patru adversari, dintre care cel mai dificil a fost cel întâlnit în finală.
Tot de patru bătălii a avut nevoie şi în concursul pe echipe, unde a obţinut locul secund cu Inspectoratul General de Poliţie, în urma echipei Poliţiei de Frontieră.
Pentru performanţele sale, agentul şef a fost recompensat deja de IPJ Braşov cu 1.000 de lei şi va mai primi alte premii în bani şi echipament sportiv de la Sindicatul Naţional al Poliţiştilor şi de la Corpul Naţional al Poliţiştilor. „Suntem foarte mândri de performanţele colegului nostru şi, în semn de preţuire, el a fost recompensat deja cu suma de 1.000 de lei de către conducerea Inspectoratului. De asemenea, colegii de la CNP şi Sindicatul Naţional al Poliţiştilor îl vor recompensa cu sume de bani şi cu un echipament sportiv ca să arate mai bine la următoarele competiţii”, ne-a declarat Liviu Naghi, purtător de cuvânt IPJ Braşov.
Agentul şef Remus Radu îşi propune să câştige anul viitor un nou titlu şi să obţină un rezultat cât mai bun la următoarea ediţie a Campionatului Mondial al Poliţiştilor, care se va desfăşura în Statele Unite, în 2015.

A doua „slujbă”
Campionul se pregăteşte câte două ore pe zi, iar înainte competiţiilor face câte două antrenamente pe zi, ambele de câte două ore.