Editia 8171 - 26 apr 20:39

HANDBAL FEMININ - LIGA NAŢIONALĂ

Campionatul fetelor a ajuns la jumătatea turului

Publicat la 30 sepembrie 2015

Odată cu disputarea rundei a VII-a a ligii naţionale de handbal feminin, primul eşalon ia o pauză competiţională de două săptămâni care să permită echipei naţionale o pregătire centralizată la invitaţia echipei din Muntenegru. Runda a adus prima victorie a Rapidului, care a învins formaţia universitarelor clujence la patru goluri diferenţă. Brăilencele au trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a trece de nou promovata din Sebeş. După evoluţia modestă din primele runde ale acestui sezon, craiovencele şi-au revenit şi au obţinut o victorie surprinzătoare asupra fetelor de lav CSM Ploieşti.

Ecouri după evoluţia curajoasă a fetelor noastre
Prezentam în avancronica meciului de luni seara, evoluţia deosebită a formaţiei de sub Tâmpa în compania multinaţionalei campioanei CSM Bucureşti, elevele lui Bogdan Burcea (foto stânga) şi Dumitru Berbece (foto dreapta) fiind foarte aproape de o surpriză. Ecourile nu s-au stins, iar echipa a tras învăţămintele necesare pentru evoluţiile din partea a doua a turului de campionat. Antrenorul Bogdan Burcea preciza faptul că se puteau evita anumite poticneli: „În acest meci fetele au arătat o atitudine deosebită şi au luptat până la capăt pentru a obţine victoria fapt pentru care le felicit. Din păcate, ultimele zece minute ale primei reprize nu am mai reuşit să facem ce am propus, să finalizăm cu gol, iar CSM-ul a venit peste noi şi a preluat conducerea la pauză. Pe de altă parte, bucureştencele au venit cu temele făcute bine şi le-au anihilat pe Chiper şi Zamfir iar noi nu am reuşit să fim mai eficienţi să fructificăm momentele cheie. Unul din aceste momente a fost la 10-7 pentru noi când nu am reuşit să alternăm atacurile în extremă cu jocul cu pivotul. Pe de altă parte nu am profitat la maximum nici de momentele de superioritate pe care le-am avut”.

Nu am profitat de momentele de superioritate
Antrenorul Dumitru Berbece consideră că echipa a avut momente deosebite, dar nu suficiente: „În prima repriză a fost bine şi pe alocuri foarte bine, dar din păcate nu am reuşit să profităm de momentele de superioritate pe care le-am avut pentru a reveni în joc şi pentru a prelua din nou conducerea. Am avut o şansă foarte bună la scorul de 22-24 pe atacul nostru dar nu am reuşit să dăm gol, iar CSM- ul a marcat imediat şi s-a distanţat la trei goluri”.

Şi oaspeţii au remarcat replica Braşovului
Şi antrenorul Kim Rasmundsem, care cu această ocazie a debutat la CSM, consideră meciul deosebit de bun: „A fost un meci în care a trebuit să luptăm permanent la un potenţial maxim, iar dacă am câştigat a fost pentru că nu am cedat până la final. Mă bucur că am avut în faţă o echipă a Braşovului determinată care ne-a pus în situaţia de a arăta ce putem”.
Rezultatele complete ale rundei a VII-a: Rapid Bucureşti - U Alexandrion Cluj 32-28, Dunărea Brăila - Alba Sebeş 29-25, HC Zalău - Măgura Cisnădie 32-25, HCM Roman - Unirea Slobozia 32-20, SCM Craiova - CSM Ploieşti 27-26, HCM Rm.Vâlcea - HCM Baia Mare 24-33, Corona Braşov - CSM Bucureşti 26-28.