Editia 8171 - 26 apr 07:33

HOCHEI

Campionii!!!

Publicat la 27 martie 2017

Corona Wolves s-a impus în meciul şase al finalei LNH, după lovituri de departajare, adjudecându-şi astfel titlul naţional

Corona Braşov Wolves s-a impus în sezonul 2016-2017 al Ligii Naţionale de hochei, după ce a trecut în finală cu scorul general de 4-2 de marea rivală SC Miercurea Ciuc.
Corona a învins în jocul disputat vineri la Braşov, scor 5-4 (2-2, 2-1, 1-1), intrând astfel pentru prima dată în avantaj de la startul finalei, 3-2.
Duminică seară, la Miercurea Ciuc „lupii” s-au impus după un meci „nebun”, care s-a terminat la egalitate 3-3 (1-1, 2-1, 0-1) şi care a fost decis în urma loviturilor de departajare.
Elevii lui Martin Lacroix  au deschis scorul prin Mihalý, însă gazdele au egalat prin Solarev. După prima pauză, ciucanii au intrat în avantaj prin Valchar, Klempa a egalat, însă Papp a readus din nou conducerea pe tabelă pentru harghiteni. În ultima parte a timpului regulamentar, Nagy a marcat pentru 3-3, după o întrerupere cauzată de obiectele aruncate de suporterii gazdelor pe gheaţă. Meciul avea să ajungă în prelungiri, unde însă nu s-a mai marcat, astfel că s-a trecut la lovituri de departajare, cu Gliga şi Zabludovskiy înscriind pentru „lupi” şi aducând titlul la Braşov.