FOTBAL – CUPA ROMÂNIEI

Căucă show, surpriza turului trei

Publicat la 25 august 2021

SR a trecut de FC prin golul spectaculos, din lovitură liberă, al portarului

SR Braşov a produs surpriza turului trei al Cupei României, trecând de concitadina FC, care era favorită certă înaintea startului partidei.
În ciuda faptului că este alcătuită în mare parte din puşti, echipa antrenată de fostul internaţional Tiberiu Ghioane a ţinut piept celei a lui Ilie Stan. Când jocul curgea spre cele 30 de minute de prelungiri, deznodământ ce părea logic după echilibrul sub care a stat toată partida, portarul Căucă şi-a reconfirmat statutul de specialist al fazelor fixe, indiferent de care parte a problemei se află, marcând dintr-o lovitură liberă de la marginea careului (86). Momentul a declanşat sărbătoarea în tribunele stadionului Tineretului, majoritatea celor aproximativ 700 de spectatori fiind fani ai echipei din Liga a 3-a.
„Am marcat de 3-4 ori, însă la Liga a 4-a. Am mai încercat, mă bucur că a ieşit acum. Ne gândeam că avem o şansă, mai ales ţinând cont că nici ei nu traveresau o perioadă bună. E cel mai «dulce» gol al meu!”, a declarat portarul Căucă, marcatorul unicului gol.

Tiberiu Ghioane: „La noi, publicul e primul jucător, nu al 12-lea!”
„Cred că şi în turul precedent am făcut un meci spectaculos (n.r. – 8-7, după lovituri de departajare, cu Kids Tâmpa), iar acum au reuşit băieţii să pună în aplicare ceea ce le cerem. Suntem foarte bucuroşi! Sunt mulţumit de implicarea băieţilor, au fost extraordinari şi au demonstrat că merită mai multă atenţie din partea oraşului şi a oficialităţilor. Vreau să mulţumesc publicului, care la orice echipă este al 12-lea jucător. La noi este primul, fără să-i jignesc pe fotbalişti. De aceea nici nu avem numărul 1 pe tricouri şi probabil vom face o campanie, ca numărul 1 să aparţină suporterilor noştri. Vineri avem meci greu la Sepsi 2, începem campionatul şi trebuie să ne revenim din euforie. Referitor la tururile următoare ale Cupei, în primul rând nu îmi vine să cred că ne-am calificat, nu mă pot gândi încă la ce va urma, în această competiţie”, a spust, la final antrneorul SR-ului, Tiberiu Ghioane.

Ilie Stan: „Nu putem căuta alibiuri, pentru că ne-am face de râs!”
„E o dezamăgire totală! Îi felicit pe cei de la SR, s-au dăruit mai mult. Nu pot căuta vreun alibi, pentru că m-aş face de râs. Nu schimbasem prea mult echipa, faţă de meciul de sâmbătă din campionat, doar doi jucători. Pre multe nu mai sunt de spus!”, a precizat şi Ilie Stan, antrenorul lu iFC Braşov.

Meciurile turului trei din Cupa României
SR Braşov – FC Braşov 1-0
CS Tunari – Metaloglobus 1-0
Metalul Buzău – FC Buzău 1-3
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 2-2 – lovituri de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute)
Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1
FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni 3-1
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1
CSM Focşani – Aerostar Bacău 2-2 – lovituri de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute)