Editia 8174 - 02 mai 22:44

FOTBAL- LIGA 1

Clujul lui Ganea rămâne în apropierea Coronei, la coada clasamentului

Publicat la 23 sepembrie 2013

Runda a VIII-a a produs câteva cutremure. Primul a fost cel de pe Naţional Arena unde s-au refugiat câinii  după pe propriul stadion are o serie de datorii. Mai mult, sperantele unei victorii  s-au năruit şi acum Gigi Multescu se află la judecata patronilor. Ploieştenii au rămas neînvinşi şi după această etapă. Sub Tâmpa, pe un timp neprielnic stegarii au remizat pentru a şasea oară cu vasluienii, rezultat care a dus la schimbarea antrenorului Aurel Ţicleanu. În zona retrogradării, trei echipe au rămas  fără victorii, universitarii clujeni învinşi la Mediaş, Corona la Constanţa cu Săgeata şi Viitorul, doar egal pe Bega. Astăzi au loc ultimelele două partide ale rundei, Chiajna primeşte vizita oţelarilor, iar la Giurgiu, Astra, pe a nemţenilor.

Mediaşul a depăşit momentele grele de la debut
Gaz Metan Mediaş - Universitatea Cluj 2-1 (0-0)
Au marcat: Cr.Todea (63), Al.Munteanu (67)/ Borza (56).
Clujenii au început mai bine, dar pe parcurs au cedat iniţiativei gazdelor, care au obţinut victoria în patru minute. Oaspetii au deschis scorul (Borza)  cu un şut de la 35 de metri, iar Todea şi Muntean au întors rezultatul rapid.

Au obosit şi timişorenii
ACS Poli Timişoara - Viitorul Constanţa   0 - 0
Timişoara, care a început furtunos campionatul, de cinci etape nu se mai regseşte şi pierde puncte preţioase pe propriu. Trupa lui Gică Hagi caută şi ea prima victorie. Nu au obţinut-o nici de data aceasta şi se simte tot mai periclitată de a rămâne în josul clasamentului.

Câini nu au fost mâncaţi de lupi
Dinamo Bucureşti - Petrolul l Ploieşti  1-1 (1-0)
Au marcat: Alex Curtean (14)/ Juan Albin (90).
Dinamo a înscris prima în primul sfert de oră pentru ca Petrolul să înhaţe un punct în ultimul minut. Marius Avram a fost contrestat din nou pentru că a anulat ploiieştenilor un gol al lui Dore şi că nu a sanctionat un henţ în careu a lui Rus. Lupii puteau pleca cu toate punctele dacă Belgrădean nu făcea minuni în poartă, apărând inclusiv un penalty tras de Boudjema!

Altădată era socotit un derby
Concordia Chiajna (14)  -  Oţelul Galaţi (11) (19:30 -Dolce Sport)
                                 4  1  2   1  2-2.
La Chiajna               2  1  1  0  1-0
Cele două formaţii se confruntă pentru a cincea oară. Fiecare a punctat de câte odată, iar de două ori s-au terminat la egalitate. Ultimul meci direct s-a disputat la Galaţi, pe 29 aprilie anul trecut, încheiat cu victoria gazdelor, 2-1.Concordia are trei restanţe,  pe care le va disputa ulterior.

În mod normal, echipa lui Isăilă e favorită!
Astra Giurgiu (1) - Ceahlăul Piatra Neamţ (6) (20:30 - Digi 1)
                            16  3  8  5  18-21.
La Giurgiu           8  2  5  1   11- 7
Prima confruntare a avut loc pe 15 august 1998 la Ploieşti, unde a fost sediul anterior al Astrei şi unde meciul s-a încheiat nedecis, 0-0. Ultimul a fost pe stadionul din Giurgiu, soldat cu victoria  gazdelor, 4-2. Singura victorie a Ceahlăului în deplasarea cu Astra a avut loc pe 17 septembrie 1999, câmnd a fost 1-0. Astra se prezintă după 4-0  la Galaţi, pe când  Ceahlăul după un egal,1-1 cu FC Braşov pe teren propriu.