Colţea 1920 încheie un prim sezon în futsalul românesc

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 06 iunie 2016

Oficialii „alb-negrilor” trag linie şi se arată mulţumiţi de parcursul echipei, mai ales că jucătorii au evoluat doar din pasiune, fără a fi remuneraţi

Echipa de futsal a CS Colţea 1920 Braşov a încheiat primul sezon din istorie cu o victorie în faţa propriilor suporteri. Trupa braşoveană, condusă de pe bancă de Radu Burciu, a învins formaţia Pro Tineret Sighişoara cu scorul de 4-3 (2-2) şi a ocupat locul şapte în liga a doua de futsal. Meciul a început prost pentru braşoveni, care s-au văzut conduşi cu 2-0. Creţulescu şi compania au revenit pe finalul de repriză. Colţea a reuşit să puncteze de două ori în interval de doar 30 de secunde prin Ioniţă şi Găvârliţă şi astfel s-a intrat la odihnă la egalitate. În partea secundă, juniorul braşovean Rareş Găvârliţă a reuşit dubla şi a dus scorul la 3-2, iar Manu Creţulescu a punctat pentru 4-2. Oaspeţii au redus din handicap, au revenit în joc şi au forţat egalarea. Colţea 1920 Braşov a rămas cu un om mai puţin pe teren după ce Sabin Dârstaru a văzut al doilea cartonaş galben, cu două minute înainte de final. Băieţii lui Burciu au dat dovadă de spirit de sacrificiu, s-au apărat excelent cu un om mai puţin pe teren şi au câştigat jocul. Pentru Colţea au evoluat la acest joc şi doi juniori Găvârliţă şi Marinescu, iar antrenorul Radu Burciu nu s-a putut baza pe serviciile căpitanului Paul Isac, care şi-a ispăşit ultima etapă de suspendare. Oficialii „alb-negrilor” consideră acest prim sezon de existent unul bun, în care a ratat la mustaţă accederea în play-off-ul de promovare şi a jucat un sfert de finală în Cupa României, rezultate realizate doar din pasiune, jucătorii nefiind remuneraţi pentru activitate pe care au depus-o. „A fost un sezon cu bune şi cu rele. Nu pot decât să le mulţumesc băieţilor pentru pasiunea cu care au abordat fiecare meci din acest campionat. Sunt mândru că avem o astfel de formaţie la club şi sunt convins că uşor, uşor vom construi o echipă şi mai puternică la Colţea. Mă bucur că juniorii clubului nostru au făcut pasul spre această echipă, iar Rareş Găvârliţă a şi marcat în ultimul meci o dublă. Este un semn cât se poate de clar că la Colţea se munceşte şi se munceşte bine. Vreau să-i felicit pe toţi cei implicaţi în acest proiect şi chiar dacă am terminat doar pe locul şapte, sunt fericit că am readus acest sport în Braşov, că lumea a început să vină la sală şi că acum avem o bază de la care pornim şi pe care putem să construim”, a spus preşedintele CS Colţea 1920 Braşov, Ciprian Jurubescu.