HOCHEI

Corona a câştigat Cupa României

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 22 decembrie 2014

„Lupii” s-au impus aseară în finala împotriva ciucanilor (3-2), reuşind o revenire spectaculoasă în ultima repriză

Corona Wolves Braşov şi HC Csikszereda au disputat aseară finala Cupei României la hochei, trofeu care a ajuns în vitrina clubului braşovean pentru a doua oară în istorie. Meciul nu a fost însă unul lipsit de emoţii, oaspeţii conducând cu 2-0 şi lăsând la un moment dat impresia că nu mai pot scăpa victoria din mână. Braşovenii au fost de nerecunoscut în prima repriză, iar ciucanii au făcut ce au vrut pe gheaţa Patinoarului Olimpic, reuşind să marcheze de două ori. În inferioritate, slovacul  Satek a scăpat singur cu Fulop şi a deschis scorul (min. 6), iar G. Biro a majorat avantajul ciucanilor şi a stabilit scorul primei părţi, 0-2 (min. 10). Situaţia s-a mai schimbat după prima pauză, „lupii” au reuşit să revină în joc, iar în minutul 12 al reprizei secunde, profitând după doar 10 secunde de o situaţie de superioritate, reuşesc să reducă din diferenţă prin Csaba Nagy.
În ultima parte braşovenii au reuşit chiar să egaleze, în minutul 9, prin Peter Klouda, golul fiind validat cu emoţii, după ce arbitrii au privit reluările de mai multe ori. Revenirea de senzaţie a „lupilor” a fost completată de golul superb al lui Csanad Virag, care a reuşit să aducă victoria cu doar un minut şi jumătate înainte de final.

Victorii clare în semifinale
Corona Wolves Braşov a ajuns în finala Cupei României după o victorie clară în faţa Stelei în faza semifinalelor, atunci când bucureştenii au fost cei care au deschis scorul, prin internaţionalul de tineret Mircea Constantin, care l-a lăsat fără replică pe Fulop cu un şut puternic. Corona a întors scorul până la prima pauză, prin Klouda şi Filip, echilibrul păstrându-se doar până în primele minute ale actului secund. Greşelile din defensiva roş-albaştrilor şi-au spus apoi cuvântul, iar Saluga şi Arpad au punctat pe contraatac, braşovenii impunându-se cu 8-3. Harghitenii s-au impus la rândul lor în semifinale după ce au câştigat cu 5-2 cu Progym Gheorghieni.