Editia 8171 - 26 apr 12:14

Corona a câştigat la Galaţi, după trei înfrângeri consecutive în Liga Naţională

Autor:

Publicat la 26 ianuarie 2017

Corona Braşov a câştigat partida disputată în deplasare la Danubius Galaţi, scor 30-25 (15-12), aceasta fiind prima victorie a „galben-albastrelor” după trei înfrângeri consecutive în campionat.
Cu extremele Dincă şi Chiper în formă excelentă, handbalistele lui Dumitru Berbece au avut un debut perfect de partidă, iar în doar şase minute au reuşit să-şi asigure un avantaj de 5 goluri. Deşi la un moment dat au mărit diferenţa la 7, braşovencele au intrat la pauză cu 15-12, un mare merit avându-l şi portarul Denisa Dedu, care a parat trei lovituri de la 7 metri şi a recuperat excelent o minge aproape de jumătatea terenului, transformată în gol de Pricopi, într-un moment în care Corona avea două jucătoare eliminate.
La reluare, după o perioadă în care cele două formaţii au mers „cap la cap” cu o diferenţă de 3 goluri pe tabelă, Chiper&co au reuşit din nou să-şi mărească avantajul, pe final nemaiavând niciun fel de emoţii şi impunându-se cu 30-25.
În urma acestei victorii, Corona Braşov a acumulat 16 puncte şi a depăşit Universitatea Cluj în clasament, aşteptând duelul de atapa viitoare cu HCM Râmnicu Vâlcea de pe poziţia a 7-a a clasamentului.
Pentru Corona au evoluat: Dedu, Mîrcă – Neagu 3, Dincă 5, Ciuciulete 4, Cartaş 1, Bondar 1, Chiper 10, Tîrcă 1, Pricopi 4, Bucur, Ţăcălie, Berbece 1.