Corona a pierdut la limită în prima manşă a optimilor Cupei EHF

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 11 ianuarie 2016

Returul va avea loc duminică, de la ora 15.00, la Sala Sporturilor din Braşov

Corona Braşov a pierdut prima manşă a optimilor de finală ale Cupei EHF, la handbal feminin, în deplasarea de la HCM Roman, scor 22-21. Gazdele au început mai bine partida şi au condus cu scorul de 3-1, dar Corona a întors scorul şi tabela arăta 9-7 pentru oaspete pe finalul primei reprize, în minutul 24, pentru ca la pauză braşovencele să aibă avantaj minim, 10-9. Fetele lui Bogdan Burcea au au avut din nou două goluri în plus pe tabelă (11-13), diferenţa maximă înregistrată în acest meci de ambele echipe, dar HCM Roman a revenit apoi şi a egalat (13-13). Echipa antrenată de Florentin Pera a avut şansa de a se desprinde decisiv pe tabelă, la scorul de 16-15, când Corona a rămas în patru jucătoare, dar romaşcanele nu au profitat de acest avantaj, marcând un gol şi primind două. HCM Roman a continuat să atace şi putea să câştige la două goluri diferenţă, însă formaţia gazdă a ratat ultimul atac, astfel că duelul din Cupa EHF s-a încheiat cu scorul de 22-21. „A fost un meci dur, dar ne aşteptam la acest lucru. Dincolo de echilibrul din teren, noi am avut câteva momente în care ne-am fi putut desprinde şi nu am reuşiut acest lucru. Puem întoarce avantajul minim al adversarului în returul de la Braşov. Este important să marcăm peste 21 de goluri. Trebuie să ne gândim şi la partida de miercuri din campionat”, a spus antrenorul Bogdan Burcea la finalul partidei.
Returul va avea loc duminică, de la ora 15.00, dar până atunci Corona va juca miercuri, de la ora 18.00, tot pe teren propriu, împotriva Universităţii Cluj, partidă ce va conta pentru campionatul intern.