Editia 8171 - 26 apr 15:04

Corona participă la „Trofeul Minaur” în ultimele zile din 2017

Publicat la 28 decembrie 2017

După un turneu în Ungaria, încheiat cu două victorii şi o înfrângere, plus o pauză de două zile datorată Crăciunului, handbalistele Coronei s-au întors la pregătirea tehnico tactică pentru partidele oficiale din 2018.
Echipa antrenată de Costică Buceschi şi Dragoş Dobrescu a plecat miercuri spre Baia Mare, acolo unde în 28-29 decembrie va participa la prima ediţie a „Trofeului Minaur”, o competiţie la care vor mai participa CSM Bistriţa, Universitatea Cluj şi CS Minaur Baia Mare.
Antrenorul Costică Buceschi a declarat că orice joc amical este important pentru echipă în această perioadă şi că este mulţumit că nu au apărut probleme medicale, astfel că pregătirea decurge exact aşa cum şi-a dorit. „Venim după câteva jocuri bune, atât în ţară, cu CSM Roman, cât şi la Cluj şi în Ungaria, acolo unde am întâlnit echipe bune, care au în componenţă multe jucătoare de echipă naţională, iar asta spune multe despre nivelul la care s-a jucat. Eu sunt foarte bucuros că am reuşit să jucăm aceste meciuri şi că fetele sunt într-o formă bună pe care sper să o menţionem şi în meciurile oficiale”, a spus tehnicianul Coronei.

Cinci victorii şi o înfrângereîn această iarnă
În pauza competiţională din această iarnă. Corona a câştigat ambele partide cu CSM Roman, 37-27 şi 35-23, cu 43-36 amicalul cu Universitatea Cluj, respectiv, 35-34 cu Alba Fehervar (Ungaria) şi 29-27 cu Budaors. Braşovencele au pierdut un singur amical, 29-27, revanşa cu Alba Fehervar.