HANDBAL FEMININ

Corona, primul meci în noua formulă

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 23 noiembrie 2020

Corona a disputat vineri un joc amical în compania formaţiei de primă ligă Rapid Bucuresti, acesta fiind prima apariţie a noii echipe a Braşovului după exact un an de pauză.
Tinerele handbaliste ale Simonei Gogîrlă au pierdut cu 17-30, un test util înaintea debutului întârziat al sezonului 2020-2021, împotriva uneia dintre echipele cu pretenţii din Liga Naţională în această stagiune.
„După luni întregi de pauză şi pregătire fără minge, şi după o perioadă destul de scurtă de antrenamente normale de handbal, acesta a fost primul nostru joc, în care nu a contat scorul. Pentru mine era important să văd echipa cum se mişcă şi altfel decât în antrenamente şi să ştiu exact unde suntem din toate punctele de vedere. Pot spune că, deşi am intrat cu foarte mari emot¸ii, pe parcurs fetele au mai început să se relaxeze, iar în repriza a doua am avut chiar câteva minute foarte bune de joc atât pe atac cât şi pe apărare. Am rulat întreg lotul, astfel că toată lumea a avut ocazia să arate ce poate la acest moment, iar acum ştim unde trebuie să mai insistăm la fiecare jucătoare în parte. De altfel, asta ne-am şi propus. Una peste alta, sunt mulţumită că am avut ocazia să jucăm, din punctul nostru de vedere fiind un test extrem de util care ne-a arătat ce mai avem de reparat până la startul campionatului”, a spus antrenoarea Coronei, Simona Gogîrlă.
Jocul s-a desfăşurat cu respectarea protocolului medical în vigoare, în contextul pandemiei de coronavirus. Stafful Coronei îşi mai doreşte un amical până la primul turneu al Diviziei A (2-5 decembrie, Sfântu Gheorghe), urmatorul adversar fiind, cel mai probabil, echipa secundă a lui CSM Bucureşti, şi ea o formaţie de „divizie”.
Reamintim că CSM Corona Braşov face parte din seria A, alături de HC Dunărea Brăila, CSU Târgovişte, CSM Roman, CSU Bacău şi HCF Piatra Neamţ.