Corona putea fi mai mult decât egala Stelei, dar nu a lăsat-o arbitrul!

Au marcat: Szukala (15-out), respectiv Stanciu (77- pen).
Corona (antr. Jerry Gane): Marc - Martac, Asanovic, Tudose, Dâlbea - Miranda, Vranjkovic, Neacşa (Arce), Brata (H.Popa)- Sergiu Buş, Marius Burlacu (Damian).
Steaua (antr. Laurenţiu Reghecampf): Tătăruşanu - Varela, Szukala (Cristea), Gardoş - Chipciu, Filip, Bourceanu, Pîrvulescu - Tatu, Kapetanos (Nikolic), Tănase (Stanciu).
Arbitru: Florin Marcu (Oradea)

Corona a încurcat rău campioana României şi doar arbitrul Marcu a salvat-o de o înfrângere ruşionoasă. Steaua a reuşit doar un egal, 1-1, pe terenul echipei antrenate de Ionel Gane. Campioana a început cu faimosul 3-5-2 şi dominat clar, de la un capăt la celălalt al meciului, dar scorul a fost deschis de gazde, după un sfert de oră. Szukala a marcat în proprie poartă, prelungind nefericit - şi imparabil pentru Tătăruşanu, o centrare venită de pe dreapta de la Neacşa. Golul a venit la doar câteva secunde după o ratare imensă a lui Tănase, care a trimis pe lângă poartă, din poziţie de unu la unu cu portarul Traian Marc. Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au presat insistent, dar au lăsat de dorit la finalizare. Tatu (28) şi Pîrvulescu (38) au ratat ţinta în două rânduri, iar Tănase a tras în braţele lui Marc, dintr-o lovitură liberă, până la pauză, iar gazdele au intrat la cabine în avantaj. Steaua a făcut două schimbări încă de la pauză şi a revenit la sistemul obişnuit, 4-2-3-1. La patru minute de la reluare, Kapetanos a avut un gol anulat pentru fault în atac, apoi roş-albaştrii au continuat să preseze în jumătatea de teren a Coronei. Brata a apărut şi el periculos în careul Stelei, dar nu a reuşit să îl învingă pe Tătăruşanu (64). Chipciu a obţinut un penalty mincinos, după un duel cu Burlacu, iar Stanciu, intrat la pauză, în locul lui Tănase, a transformat lovitura de la 11 metri, egalând situaţia pe tabela de marcaj. Deşi au continuat să atace, oaspeţii nu au mai putut marca şi chiar puteau pierde, în ultimul minut, când Horia Popa a scăpat singur spre poarta lui Tătăruşanu, dar s-a precipitat şi a şutat slab în loc să pătrundă în careu. A fost al doilea egal al Stelei în campionat, după cel de la Mediaş, în rest numai victorii.
Dar după cum s-a prezentat campioana contra Coronei, e greu de crezut că pot pune probleme lui Basel miercuri în Ligă! Pentru Corona, acest joc, dublat de un rezultat cu adevărat mare, poate fi un nou început. În fond ea a bătut Vasluiul şi a fost egala lui Dinamo, a Timişoarei şi a Stelei, de ce n-ar spera şi la alte rezultate mari?