Corona s-a impus în prelungiri într-o partidă cu goluri puţine

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 04 noiembrie 2014

Corona Wolves Braşov - Debreceni HK 2-1 (1-0; 0-1; 0-0; 1-0)

Corona s-a impus în prelungiri  într-o partidă cu goluri puţine

Pe Patinoarul Olimpic din Braşov s-a disputat un meci interesant între Corona Wolves Braşov şi nou venita în liga MOL, Debreceni HK. Partida a avut puţine goluri, dar a spart tiparele, datorită a două şuturi de penalitate. Gazdele au deschis scorul în min. 14:52 prin Richard Filip, iar Debreceni HK a egalat în min. 26:48 şi apoi a ratat un şut de penalitate în min. 29:24. Şi Corona Wolves Braşov a avut un şut de penalitate cu 58 sec. înainte de terminarea timpului regulamentar, dar Virag Csanad a ratat de două ori (arbitrii au dictat repetarea primei execuţii). După 1-1 la finalul celor 60 de minute, a urmat repriza de prelungiri în care Hietamaki Juhamatti a înscris golul victoriei (min. 61:21). Corona s-a impus cu 2-1 (1-0; 0-1; 0-0; 1-0).

„Braşovul a câştigat pe greşelile noastre”
„A fost un meci bun pentru fani, cu multe faze de atac ale ambelor echipe. Cei doi portari s-au descurcat foarte bine şi ambele echipe au luptat pentru victorie. Un meci cu multe lovituri de penalitate, iar în prelungiri Braşovul s-a impus printr-un gol înscris în urma unei greşeli a echipei mele. Avem o echipă nouă şi ne dorim să construim o echipă puternică pentru viitorul sezon”, a declarat după meci Evgeny Mukhin, antrenorul celor de la Debreceni HK.

Aruncarea crosei, situaţie stipulată clar în regulament
„Astăzi am avut o apărare puternică iar în atac am reuşit să ne creăm multe ocazii, însă nu am reuşit să şi înscriem. Am făcut faţă cu brio unei echipe rapide, cu un joc tehnic. În viitor, sper să fim mai eficienţi în situaţiile de superioritate numerică, nu cum s-a întâmplat în meciul de azi. Îl remarc în mod special în meciul de azi pe Peter Klouda, care a muncit mai mult decât de obicei, atât în ofensivă, cât şi în defensivă. Referitor la faza şutului nostru de penalitate, peste tot în lume, aruncarea crosei de către portar în calea pucului, înseamnă gol pentru echipa adversă. Fără excepţie! Acesta trebuie să fie un lucru ştiut de toţi arbitrii, ceea ce în meciul de astăzi nu s-a întâmplat”, a fost declaraţia lui Jerry Andersson, antrenorul Coronei.