Autor:

Publicat la 23 iunie 2015

43 din cei 64 de concurenţi au rezistat până la final

Carmen Negoiţă, Carmen Brumă, Andreea Berecleanu şi Ileana Badiu.

Maratonul „Ştafeta Carpaţilor”, organizat sâmbătă la Braşov, a fost susţinut şi anul acesta de mai multe celebrităţi. Campioana olimpică Andreea Răducan a dat startul întrecerii, iar Cristi Chivu şi Andreea Berecleanu s-au numărat şi ei printre cei care i-au încurajat pe alergători. Totodată, şi Carmen Negoiţă, Jorge şi Carmen Brumă s-au numărat anul acesta printre vedetele care au alergat câte 7 kilometri la proba ştafetă, pentru a ajuta sportivii paralimpici români să ajungă la Olimpiada de la Rio.

Doru Todoruţ şi Jorge.

Ajunsă la a X-a ediţie, tradiţionala cursă a fost câştigată de Ioan Moisa, care a ajuns la finish după trei ore fără patru secunde. Cea mai rapidă dintre femei a fost Mara Moroşan, care a încheiat pe locul VI la general, la 34 de minute după învingător. Cursa s-a desfăşurat între Predeal şi Poiana Braşov, prin Pârâul Rece şi Râşnov, şi a fost dusă la bun sfârşit de 43 din cei 64 de concurenţi aliniaţi la start. Deşi nu poate încă alerga din cauza unor probleme la genunchi, fostul căpitan al echipei naţionale de fotbal, Cristi Chivu, a ţinut să fie alături de maratonişti. „Fiind vorba de sport în aer liber şi de o mişcare în masă e o onoare că am fost invitat şi că pot să particip prin prezenţă. Din păcate, accidentarea şi operaţiile de la picior nu-mi permit să alerg pe asfalt, dar sper că la anul o să pot face câţiva kilometri şi eu”, a precizat Cristi Chivu, fostul fotbalist.
Pe lângă proba de maraton a mai avut loc una de semimaraton şi o alta de ştafetă. La semimaraton, primul care a trecut linia de sosire a fost Adrian Iordache, după o oră, 17 minute şi 14 secunde. În proba de echipe s-a impus Maraton Walmark Ro Club, după două ore, 39 de minute şi 55 de secunde.
Fondurile strânse din taxele de înscriere, dar şi cele din donaţii vor fi direcţionate pentru susţinerea sportivilor paralimpici la Olimpiada din Brazilia, de anul viitor. Echipa va fi formată din aproximativ 20 de sportivi.