Editia 8166 - 19 apr 05:01

Crosul 15 Noiembrie a încheiat cu succes sezonul atletic 2018 în România

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 14 noiembrie 2018

Cea mai longevivă competiţie de cros a căpătat o nouă dimensiune şi a adus Braşovului un eveniment de alergare de înaltă clasă. Anul acesta, la Crosul 15 Noiembrie au participat peste 1.300 de alergători (atleţi profesionişti şi amatori) şi 25 de atleţi de top internaţional.
Debutul competiţiei a fost dat de Cursa Copiilor, unde peste 400 de copii s-au întrecut pe distanţa de 800 de metri. Îmbrăcaţi în tricourile competiţiei, copiii au creat un spectacol magic şi au fost aplaudaţi de numeroşii spectatori prezenţi pe traseu şi la finish.
A venit apoi rândul familiilor să alerge pe traseul de 800 de metri. Primul care a trecut linia de sosire nu a fost altul decât preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, domnul Adrian Veştea, însoţit de fiul Daniel, care a apreciat faptul că numeroşi braşoveni au venit să îi vadă pe alergătorii de la Crosul 15 Noiembrie, sprijinind, astfel, un eveniment de anvergură al Braşovului.
Toţi copiii care au alergat la Crosul 15 Noiembrie au primit tricouri, medalii de finisher şi un set de 3 caiete pentru şcoală, toate personalizate, precum şi câte un album cu benzi desenate („15 Noiembrie 1987 Braşov Doi Ani Prea devreme”, autor Mihai Grăjdeanu).
Cursa de 5 kilometri feminin avea să aducă bucurie tuturor spectatorilor: Ancuţa Bobocel, reprezentanta României a realizat o cursă fulminantă, încheiată cu un timp excelent de 15:12. Pe podiumul senioarelor au urcat Roxana Bîrcă, pe locul 2 (15:37) şi Ruth Mbatha din Kenya, pe locul 3 (15:50).

A urmat apoi cursa de 5 kilometri masculin, unde rusul Rinas Akhamadeev, atlet care a concurat sub steag neutru, s-a impus „la mustaţă”, aproape de trecerea liniei de sosire, în faţa lui Alexandru Nicolae Soare, cu un timp de 13:45, faţă de 13:46 al sportivului român. Podiumul a fost întregit de Sebastian Udo Hendel, campionul Germaniei, cu un timp de 13:52.
Crosul 15 Noiembrie, ediţia a 29-a, a fost organizat de Asociaţia Judeţeană de Atletism (AJA) Braşov, în parteneriat şi cu co-finanţare de la Consiliul Local şi Primăria Municipiului Braşov şi cu-cofinanţare de la Consiliul Judeţean Braşov, cu implicarea şi girul Asociaţiei 15 Noiembrie 1987, Federaţiei Române de Atletism (FRA) şi Instituţiei Prefectului Judeţul Braşov.
Începând cu ediţia din acest an, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov şi HOSPICE – Casa Speranţei sunt parteneri principali ai Crosului 15 Noiembrie.
„Mulţumim tuturor celor implicaţi în organizarea acestui eveniment şi sperăm ca el să devină una dintre cele mai importante competiţii ale României, care să atragă în fiecare an sportivi de elită şi mii de amatori îndrăgostiţi de alergare”, a spus SIlviu Prescorniţoiu, preşedintele AJA Braşov.
Crosul 15 Noiembrie a fost ultimul concurs din Calendarul competiţional 2018 al Federaţiei Române de Atletism (FRA).