Editia 8169 - 24 apr 00:05

Debut cu stângul pentru Unirea

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 31 august 2015

Tărlungeniul a fost învinsă surprinzător de Şoimii lui Ionuţ Popa, după un meci cu cinci goluri, patru bare şi un penalti ratat

Unirea Tărlungeni – Şoimii Pâcota 2-3 (1-3)
Au marcat: Minciună (41), Forika (61) / Issa (14), Leucuţa (20 - pen), Fl. Oprea (41).
Unirea Tărlungeni: Dănălache - Vlăsceanu, Forika, I. Şerban, Sebastian Bucur - Dâlbea, Minciună (62 Cionac)- Monea, Liviu Nicolae (70 Chirciu), Sorin Marin (46 Petra)- I. Coman. Antrenor: Daniel Bona.
Şoimii Pâncota: Sălăjan - Doda, Paşcariu (46 Dubeşteanu), A. Rusu, Siminic - Alin Pavel (74 Daniel Dan), Fucs, Florin Oprea, Issa, Pîrtea – Leucuţa (46 Guye). Antrenor: Cristian Irimia.
Cartonaşe galbene: Forika, Minciună, S. Marin, Dâlbea, Monea, Coman / Guye, Fl. Oprea, Doda, Issa.

Unirea Tărlungeni este văzută ca una dintre echipele solide ale seriei a II-a a ligii secunde, mai alees după ce problemele de natură financiară au fost rezolvate într-o oarecare măsură, la echipă au revenit nume precum Liviu Nicolae sau Ioan Şerban, iar mai mult, au fost aduşi jucători cu experienţă la acest nivel, precum Cionac sau Minciună. În condiţiile în care etapele următoare înseamnă dueluri tari, cu pretendente la promovare, o victorie în prima etapă, contra echipei antrenate de Ionuţ Popa (suspendat pentru acest meci) era imperios necesară. Debutul s-a arătat promiţător pentru gazde, Liviu Nicolae fiind aproape să deschidă rapid scorul cu o lovitură de cap, însă, surprinzător, acest lucru l-a reuşit Issa de la oaspeţi, printr-o execuţie asemănătoare (14). Doar 6 minute mai târziu, Minciună îl opreşte neregulamentar în careu pe Florin Oprea, iar Leucuţa transformă cu siguranţă şi face 0-2, spre stupoarea generală. Băieţii lui Dan Bona au arătat că pot reveni, în minutul 39 reducând din handicap prin Minciună, care a reluat excelent o centrare a juniorului Monea. Reuşita a fost anulată însă imediat de oaspeţi, acelaşi Leucuţa a trimis o minge la întâmplare în centrul careului, iar Florin Oprea a reluat profitând de unul din numeroasele momente de neatenţie din prima repriză a fundaşilor Unirii. De remarcat şi ghinionul pe care l-au avut gazdele la cele două mingi trimise în bară de Liviu Nicolae şi Dâlbea, dar şi un penalty clar pe care primul ar fi putut să îl primească după ce a fost împins în careu. Ieşiţi hotărâţi să remonteze, elevii lui Bona au forţat în startul părţii secunde şi ar fi putut marca fără probleme la alte două bare ale lui Monea şi Liviu Nicolae sau la reluarea cu capul a lui Şerban. Golul a picat, în sfârşit, după un corner executat excelent de Minciună şi reluat în gol de Forika. Deşi au forţat în continuare, multe atacuri pornind din gheata lui Monea, care se arată o promisiune a acestui sezon, uniriştii nu au mai reuşit egalarea mult dorită. Ba mai mult, în prelungiri ar mai fi putu primi un gol, Dănălache parând lovitura de pedeapsă executată de Issa, după ce îl blocase tot pe acesta cu câteva minute mai devreme. Înfrângere, aşadar, la primul meci al noului sezon, care însă dincolo de erorile din apărare a arătat şi o poftă ofensivă, concretizată prin două goluri, patru bare şi alte numeroase ocazii de a marca ale băieţilor lui Bona. „Am avut multe ocazii de a marca, am avut atâtea bare, dar mai ales două lovituri de pedeapsă clare care nu ne-au fost acordate. Din păcate am fost nevoiţi să evoluăm împotriva tuturor, şi-au bătut joc de noi. Dacă cineva are ceva cu echipa asta, să ne spună şi nouă. Pe de altă parte, am făcut erori nepermise în apărare care ne-au costat”, a declarat după meci antrenorul Daniel Bona.