Deşi a câştigat, Coronei i-a trecut glonţul pe la ureche

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 31 august 2015

HCM Rm. Vâlcea - Corona Braşov  28-29 (14-17)
Sala Traian (Rm. Vălcea, spectatori, 2000
HCM Rm.Vâlcea: Mihaela Smedescu-Băbeanu  (Cristina Sântămărean)- Ani Senocico 7 goluri, Andreea Adespi 6, Carmina Bădiţă 5, Ana Maria Simion 3, Irina Daria 3, Diana Predoi 2, Roxana Cherescu 2, Manuela Manda, Ceampa. Antrenor: Constantin Ştefan.
Corona: Ana Maria Mârcă (Denisa Dedu ) - Cristina Zamfir 9, Carmen Cartaş 7, Georgiana Ciuciulete 4, Camelia Hotea 3, Laura Chiper 3, Andreea Pricopi 2, Nicoleta Dincă 1, Oana Bondar, Marinela Neagu, Anişoara Marcu, Ana Maria Berbece. Antrenori: Bogdan Burcea-Dumitru Berbece.
Arbitri: Andrei Enescu, Anton Drăgănescu.

Cu jucătoare mai vârstnice precum Roxana Cherescu, Ani Senocico, Manuela Manda, dar fără principalele jucătoare, Janina Luca, Clara Vădineanu, gazdele porneau evident cu şansa a doua în obţinerea celor trei puncte puse în joc, dar vâlcencele nu au ţinut cont de aceste calcule şi au dat o replică deosebită medaliatei cu bronz a ediţiei precedente, fiind foarte aproape de a produce una din marile surprize ale campionatului. Meciul a început echilibrat cu avantaje minime de unu sau două goluri pentru braşovence pentru ca în min.11 scorul s devină egal  la 5-5. S-a mers în continuare cap la cap pentru ca în ultimele două minute ale primei reprize, braşovencele să se distanţeze la trei goluri (14-17). Se părea că elevele lui Bogdan Burcea a luat pulsul adversarului şi de acum nu se mai pune problema diferenţei de valoare. La reluare, în chiar primul minut portarul gazdelor se remarcă apărând un 7 metri executat de Cartaş pentru ca Adespi şi Irina să reducă din diferenţă şi în min. 35 şi scorul să devină din nou egal, 17-17. Corona nu se poate desprinde, şuturi moi sau apărate de Smedescu fac ca scorul să rămână strâns: 19-21, 24-26, pentru ca în min. 58 principala realizatoare braşoveană Cristina Zamfir stă două minute pe bancă iar atunci când mai erau 58 de secunde de joc, la scorul de 28-29 finalul era încă incert iar golul înscris de Nicoleta Dincă să fie aur curat. Până la urmă cu emoţii se reuşeşte o victorie în extremis în fata unei echipe care-şi caută drumul spre zonele superioare ale ierarhiei.

Bogdan Burcea a răsuflat uşurat la final de meci
La sfârşitul meciului, epuizat de tensiunea partidei, Bogdan Burcea s-a declarat mulţumit de cele trei puncte cucerite. „Nu a fost un meci uşor, dar atâta timp  cât rezultatul este pozitiv pentru noi trebuie să fim mulţumiţi. Dacă reuşeam să ne desprindem imediat după pauză altfel se juca  repriza a doua. Le mulţumesc fetelor pentru victorie dar fără dor şi poate este loc de mai bine. Cu siguranţă vom face ca meciurile următoare să jucăm un handbal  la un nivel mai ridicat. Este important să ne revenim repede după acest joc pentru că urmează un alt meci greu, tot în deplasare, miercuri la Cluj.”

Aşteptări neconfirmate pentru Denisa Dedu
Tânărul portar internaţional Denisa Dedu a revenit în poarta echipei în momente grele dar şi-a adus contribuţia pe deplin: „Ne aşteptam să facem un meci  mai bun  în acest start de campionat dar nu ne-a ieşit jocul aşa cum trebuie. Avem însă încredere  că dacă vom fi mai atente vom putea  juca handbalul pe care ni-l dorim. Eu mă bucur tare mult că am revenit în poartă, mă simt bine şi sper să fiu din ce în ce mai bine”.