Editia 8171 - 26 apr 05:30

Deși învinse, se simte un progres

Autor: Dan VINITLÃ

Publicat la 25 ianuarie 2010

Tomis Constanța- Rulmentul Urban Municipal Brașov 34-26 (19-13) Rulmentul: Dana Vălean (Raluca Borodi)- Roxana Cherescu 15, Mihaela Pătuleanu 7, Sorina Geapana 1, Roxana Marin 1, Ana Maria Hamciuc 1, Lidia Adiaconiței 1,Kristina Deneș

Tomis Constanța- Rulmentul Urban Municipal Brașov 34-26 (19-13) Rulmentul: Dana Vălean (Raluca Borodi)- Roxana Cherescu 15, Mihaela Pătuleanu 7, Sorina Geapana 1, Roxana Marin 1, Ana Maria Hamciuc 1, Lidia Adiaconiței 1,Kristina Deneș. Antrenori: Mariana Târcă și Du-mitru Berbece. În a treia etapă de la realuarea campionatului primului eșalon handbalistic feminin, noua și foarte tânăra formație brașo-veană a evoluat pe litoral în compania unei vechi partenere de întrecere,Tomis Constanța, formație care nu mai câștigase vreun meci de patru ani de zile în compania echi-pei de sub Tâmpa. De data aceasta tomitanele au profitat de faptul că echipa rulmentistelor se află în plină reconstrucție cu elemente foarte tinere, fără experiența primului eșalon, reușind să obțină cele două puncte puse în joc. Brașovencele au evoluat mai bine decât în meciul anterior cu Oțelul Galați cu toate că banca tehnică a folosit numai 7 jucătoare de câmp. Până în minutul 19 brașovencele au fost la conducere pe tabelă cu unul și două goluri diferență, 5-7,8-9 și de la 9-9 pe unele greșeli neprovocate, gazdele s-au distanțat la trei goluri și apoi la pauză au condus cu 6 goluri. Repriza secundă rulmentistele au ținut aproape cedând pe final la 8 goluri. Se vede un reviriment la echipă și se așteaptă ca prin venirea celor patru jucătoare nou transferate valoarea echipei să crească iar în retur evoluția să fie superioară. Miercuri de la orele 17 în sala proprie brașovencele se vor confrunta în penultima etapă a turului cu formația din Roman, unde susținătorii echipei sunt așteptați pentru a-și aplauda favoritele și a da o mână de ajutor, măcar prin simpla prezență tinerei echipe.