FC Braşov a rămas cu o singură victorie pe teren propriu în acest sezon

FC Braşov - CS Mioveni 0-0
FC Braşov: Căucă - Al. David, Hlinca, Puţanu, V. Olteanu - R. Avram, V. Munteanu, Ş. Moraru (75 H. Popa), Bg. Rusu (52 M. Matei) - Buga (cpt.), D. Ene (60 Codoban). Antrenor: Adrian Szabo.
CS Mioveni: Croitoru - Torişte, Calvin, Bg. Stoica (cpt.), Ed. Stoica - A. Popa (54 Mazilu), Mârzeanu, Năstăsie, Ed. Florescu (90 Neacşu) - Ayza, Nilă (62 Biceanu). Antrenor: Marius Stoica.
Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi); asistenţi: Ciprian Iovu şi Iulian Cătălin Brînză (ambii din Botoşani).

„Stegarii” sperau să lege două victorii acasă şi să învingă în etapa a noua una dintre echipele considerate, măcar teoretic, contracandidată la promovare. Băieţii lui Adrian Szabo nu au reuşit însă decât să „lege” a doua remiză nulă, după cea din fieful „şepcilor roşii”, în urma unui joc modest, în urma căruia nu putem aminti nici măcar o situaţie de poartă cu adevărat periculoasă. Nici oaspeţii nu au ţinut să arate mai mult, Căucă, accidentat încă de la jumătatea primei reprize, fiind „deranjat” doar de şutul din minutul 38 al lui Florescu. „Galben-negrii” au răspuns printr-o centrare a lui Avram, gata-gata să fie transformată în autogol de fundaşul Mioveniului, Torişte, care din fericire pentru el a ratat puţin ţinta. După pauză, cam aceeaşi secetă, doar nou-intratul Matei trecându-şi în cont un lob elegant care a lovit transversala, în minutul 54. A rezultat în final un 0-0 cât se poate de echitabil după aspectul jocului şi numărul ocaziilor de gol, mai degrabă după lipsa acestora, de fapt. „Nu ştiu cum să explic prestaţia noastră din acest meci. Nu ne-am creat nici măcar o ocazie clară de a înscrie. Totuşi, cât timp sunt şanse să ajungem în play-off, eu nu dezarmez. Până acum nu m-am gândit la acest lucru, dar este posibil sa iau în calcul să schimb foaia cu jucătorii”, a declarat Adrian Szabo la finalul partidei. Interimarul de pe banca Mioveniului s-a declarat mulţumit de rezultatul obţinut pe Tineretului şi a afirmat că nivelul ligii secunde este unul extrem de modest: „Acesta este adevărul, aceasta este calitatea eşalonului în care jucăm. A fost un punct pentru care s-a muncit, jocul având însă de suferit pentru ambele formaţii. Gazdele au încercat să ne surprindă cu mingi lungi, noi am încercat să închidem spaţiile”, a precizat Marius Stoica.

Prădaţi de hoţi în timpul meciului
De parcă nu erau de ajuns evoluţia modestă din timpul partidei şi poziţia din clasament, jucătorii lui FC Braşov au mai avut sâmbătă parte de o neplăcere. În timpul partidei au fost prădaţi de hoţi, care au spart geamul vestiarului şi au pătruns înăuntru, lăsându-i pe „stegari” fără bani, telefoane mobile şi acte. „Am găsit la finalul meciului bolovanul în vestiar. La pauză nu era”, a spus antrenorul Adrian Szabo, completat de mijlocaşul Şerban Moraru: „Locul meu e chiar sub geam. Mi-au luat banii. Altora le lipsesc telefoanele, altora actele”, a explicat Şerban Moraru, unul dintre jucători. Oficialii grupării de sub Tâmpa au afirmat că vina nu îi aparţine firmei de pază, care trebuie să asigure securitatea în interiorul stadionului. „Hoţii au pătruns în vestiar din afara arenei, direct pe geam. În exterior sunt echipele de jandarmi, care însă, în acel moment, probabil patrulau pe o altă latură a stadionului. Un moment nefericit”, au explicat reprezentanţii clubului.