Curs BNR

1 EUR = 4.4955 RON

1 USD = 4.2279 RON

1 GBP = 5.1959 RON

1 XAU = 163.0860 RON

1 AED = 1.1511 RON

1 AUD = 3.1792 RON

1 BGN = 2.2985 RON

1 BRL = 1.3227 RON

1 CAD = 3.1638 RON

1 CHF = 4.1918 RON

1 CNY = 0.6147 RON

1 CZK = 0.1663 RON

1 DKK = 0.6046 RON

1 EGP = 0.2237 RON

1 HUF = 1.4565 RON

1 INR = 0.0620 RON

1 JPY = 3.6684 RON

1 KRW = 0.3593 RON

1 MDL = 0.2093 RON

1 MXN = 0.1927 RON

1 NOK = 0.5001 RON

1 NZD = 3.0190 RON

1 PLN = 1.0293 RON

1 RSD = 0.0362 RON

1 RUB = 0.0707 RON

1 SEK = 0.4731 RON

1 TRY = 1.1059 RON

1 UAH = 0.1541 RON

1 XDR = 5.7098 RON

1 ZAR = 0.3113 RON

Editia 6405 - 20 ian 12:07

Dosar penal pentru artificiile de la Sânpetru

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 04 ianuarie 2017

Un Revelion atipic a fost anul acesta la Sânpetru, după cum ne-au semnalat localnicii. „Artificiile din seara de anul nou au explodat, iar deflagraţia a spart geamurile din centrul comunei. De acest eveniment s-a ocupat viceprimarul (pirotehnist de ocazie), care nu a asigurat zona şi era să se producă un dezastru”, ne-au scris doi „binevoitori” martori.
Deocamdată, „isprava” ne-a fost confirmată parţial de către oficiali. Potrivit Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Braşov, în cauză a fost deschis un dosar penal pentru distrugere, iar oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-au produs pagubele, dar şi cine se face vinovat de acestea. Geamurile sparte în tumultul de la miezul nopţii au fost ale unei clădiri ce aparţine parohiei din localitate, rămâne să vedem cine a fost vinovatul.

 

Comentarii

imporTaNT

2017-01-11 15:28:12


Oare de cate dezastre mai este nevoie sa ne dam seama ca viata, sanatatea, integritatea fizica a fiecarui cetatean este cea mai importanta. Pacat ca suntem prea superficiali si facem totullllll pentru a obtine bani. Dorinta asta pecuniara ne duce la dezbinare si in final la distrugere....

haimanale

2017-01-10 16:00:17


ha ha suntem la tara :P ,legea e pentru prosti astia de la conducerea primariei sunt in afara legi de mult timp ,interpreteaza legea dupa bunul plac ca pocaiti biblia pina isi vad interesul .Daca nu stiati viceprimarul se ocupa si cu stingerea incendilor si de pompieri voluntari din cadrul comunei asa ca totul era in siguranta :)) de-aia sa produs bubuiala aia necontrolata !!partea buna este ca nu a murit nimeni si nu a ars nici o casa !! deci sa continuam si la anu :))

just

2017-01-10 12:29:58


Pentru a organiza astfel de evenimente ai nevoie de o gramada de autorizatii ( am organizat asa ceva si stiu) Primarie, ISU, Politie, mai mult decata atat pentru a le obtine ai nevoie de un brat de acte inclusiv planul zonei unde se dau la scara 1:500, dupa ce se parcurge toata legislatia in viguare aflam cu stupoare ca este interzis focul de artificii in locuri publice, drumuri, alei pietonale, focuri de artificii la mai putin de 50 de m de locuinte. ISU nu autoriza asa ceva in veci, deci ...

anonim

2017-01-10 09:29:43


De citi-va ani acest personaj se ocupa de focurile de artifci date de primarie cu diferite ocazii ,anul trecut cam un sfert din artifici pt revelion nu s-au tras tot din cauza unui incident ,anul acesta tot ceva de genul :)) Dar va dati seama ca artificile au fost achitate integral din bani nostri ai contribuabilor! Mai bine si -ar vedea de taximetrie ca doar e sofer la primarie si sa scoata asistatii sociali la curatirea comunei pt ce ia ramas din acest mandat ,pe care are toate sansele sa nu il mai duca pina la capat.

anonim

2017-01-08 10:51:46


Deci au fost fi victime in afara de geamuri ,fereasca Dumnezeu . Ma intreb daca parinti copilului au depus plingere sau ia lingusit primaru cu viceprimarul sa nu faca . Am ajuns in vremuri cind ne conduc oameni fara caracter pusi numa pe furtisaguri si pe imbogatire .Luati atitudine oameni ,nu va mai lasati influentati de catre aceste Paria care isi bat joc de noi rizindu-ne in fata .

Domnul Gheor

2017-01-08 10:44:06


Domnule Kol va rog sa aduceti lumina asupra acestor SRL-uri daca stiiti ceva , ele sunt firmele de casa ale Primarului?Viceprimarului? Oameni merita sa stie ce se intimpla cu $ lor ,$ pe care acesti indivizi ii spulbera ! sau ii redirectioneaza in buzunarele propri .multumim .

apetrei

2017-01-08 09:51:19


Asta e acceiasi persoana care in 2013 masluia o licitatie fimlat de PROTV Romania te Iubesc??? :)))))http://brasovnews.blogspot.ro/2013/04/sebastian-poiana-sanpetru.html

anonim

2017-01-07 01:06:19


A fost foarte urat ... un copil de 12 ani a fost lovit de catre artifici si a avot sangerari la genuchi ... rusinesa ii fie la primar si la vice primar !!

KOL

2017-01-06 15:56:42


KOLTRADINGSRL#RANNIAIMOBSRL#INOVADAVSOLUTIONSSRL ~~~~~ aici este secretul. Oameni de nimic.

Petre

2017-01-06 15:45:47


Dar sa vedem ce se intampla, doar in Romania nu se iau masuri pana nu se intampla nimic ( oameni schiloditi .....) oameni ce aveau filmari pe facebook si-au sters inregistrarile de la evenimet 31.12.2016 organizat de viceprimar pentru ca au fost facute presiuni asupra lor , oare de cine.... accelasi om. un om cu miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de fete, sa iasa el bine restul e decorrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Domnul Gheor

2017-01-06 15:04:12


La viitorul Revelion o sa traga Rusu cu fiu-su lui artificile :)) ce va impacientati stie omu ce face nu? colectiv 2 in aer liber ,daca au fost atiti oameni acolo nu a filmat nimeni ?alo?

manolachi

2017-01-06 14:47:23


Oameni buni ce cauta un viceprimar sa dea artifici ? nu ii ajunge job-ul care il are? sau asa are grija sa acapareze toti banii!! acest personaj e un om de joas speta o sa dea din lac in put !!

andrei

2017-01-06 12:20:03


Incostient acest om care a ajuns viceprimar, bubuitura a fost imensa eu stau in centru, iar mizeria rezultata din explozie bucati de cartoane, plastic etc . a ajuns in canalul din fata Postei si acolo a ramas, au strans ce se vedea pe asfalt atat. Rusine

marian

2017-01-06 11:12:48


Chiar sunt curios cum o sa se termine ,am fost acolo nu va puteti imagina ce deflagratie in lant sa produs . Lumea nu stia care incotro sa fuga ,inconstienta curata ,nu am vazut nimic ce sa delimiteze locul lansarii artificilor , erau oameni si la 10m apropiere .Putea sa iasa rau !!