1 XDR = 6.1209 RON

1 ZAR = 0.2476 RON

Editia 8173 - 30 apr 05:24

HANDBAL JUVENIL

Echipa de handbal junioare 3 de la Corona Braşov a câştigat turneul de pregătire „Făgăraş Handbal Cup”

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 18 august 2021

Junioarele 2 au terminat şi ele pe podium

Turneul internaţional de junioare „Făgăraş Handbal Cup” a ajuns la a treia ediţie, iar săptămâna trecută şi-a desemnat câştigătorii.
Întrecerea dedicată junioarelor 3 a fost câştigată de echipa Coronei Braşov, după victoria finală, reuşită în faţa jucătoarelor de la CSM Slatina.
În cadrul competiţiei, handbalistele Braşovului au trecut în faza grupelor de Omer Constanţa (33-8), CSS Făgăraş (24-9), ACS Hunedoara (22-16), ACS Băile Herculane (37-5) şi CSM Slatina (24-23). Meciurile s-au desfăşurat în sala Liceului „Doamna Stanca” din Făgăraş.
A urmat semifinala în compania formaţiei Sporting Ghimbav, pe care echipa de sub poalele Tâmpei învins-o la o diferenţă de 12 goluri (32-20).
Finala, desfăşurată de data aceasta în sala Liceului „Radu Negru”, i-a adus Coronei victoria şi locul 1 pe podiumul turneului. Scorul final a fost de 28 la 23 în favoarea echipei noastre.
„Mă bucur că avem o echipă unită, că jucătoarele se înţeleg şi că reuşesc să colaboreze şi să contribuie la victorie. Le admir pofta de joc, atitudinea şi bucuria de a juca handbal şi sper să rămână mereu aşa şi să fie sănătoase. Vreau să le mulţumesc jucătoarelor pentru implicare şi vreau să transmit mulţumiri speciale părinţilor pentru susţinere şi clubului Corona Braşov pentru condiţiile de pregătire”, a declarat Mihaela Adam, antrenor care pregăteşte echipa de junioare 3 Corona Braşov.
Cea mai bună jucătoare a turneului (MVP) a fost desemnată jucătoarea Coronei Braşov, Ana Şerban.
La acelaşi turneu de la Făgăraş, dar la categoria de vârstă junioare 2, CSM Corona Braşov (antrenor Dumitru Berbece) a ocupat locul 3, după ce a depăşit formaţia VASAS Budapesta (grupa 2005), scor 23-22.