Editia 6808 - 20 sep 20:00

Echipa lui Şumudică, egala lui Udinese

Autor:

Publicat la 25 iulie 2017

Echipa pregătită de Marius Şumudică (foto) a remizat, 2-2, în compania italienilor de la Udinese, în cel de-al doilea amical din cantonamentul austriac. După 1-2, cu FC Zbrojovka Brno, turcii au arătat mai bine împotriva grupării pregătite de Luigi Delneri.
Cu Cristian Săpunaru, Ricky Boldrin, executantul fazelor fixe, şi Thiago Lopez, ex-CFR Cluj, în primul unsprezece, Kayseri a început mai hotărâtă şi după o serie de ocazii importante a avut şansa de a intra în avantaj la pauză, însă căpitanul Deniz Turuc a irosit o lovitură de la 11 metri.
În actul secund, italienii au pus stăpânire pe joc şi au reuşit să puncteze de două ori, în decurs de doar câteva minute.
Lasagna a deschis scorul, de lângă Săpunaru, după o centrare de pe stânga, la care şi Silivu Lung jr (intrat la pauză) a ezitat, pentru ca Ryder Matos să dubleze avantajul, cu o reuşită superbă din afara careului.
Trupa lui Şumudică a avut însă un final excelent şi a lovit pe contră, în minutele de prelungire prin rezervele Şamil Cinaz şi Ryan Mendes, ultimul cu o execuţie după o acţiune solitară pe stânga, sub privirile lui Asamoah Gyan, vedeta celor de la Kayserispor, care se pregăteşte momentan separat.
Turcii mai au programat un amical în Austria, cu Hannover 96 sau cu Al Ahli, pentru ca apoi să debuteze oficial, în campionat, la începutul lunii vitoare, chiar pe terenul celor de la Galatasaray, marea perdantă din turul doi preliminar al UEFA Europa League.