Editia 8166 - 19 apr 08:22

FOTBAL - LIGA II

Egal între adversarele „stegarilor” pentru locul secund

Publicat la 21 aprilie 2016

Chindia şi UTA Bătrâna Doamnă au remizat aseară la Târgovişte, într-un meci contend pentru etapa a 3-a a playoff-ului ligii secunde, scor 1-1. Rezultatul îi menţine astfel pe arădeni pe cea de-a doua poziţie a clasamentului, cu prima şansă la barajul de promovare pe prima scenă a fotbalului românesc.
Oaspeţii au început curajos, iar în minutul 11 braşoveanul Strătilă a centrat de pe dreapta, iar Curtuiuş a reluat cu capul din 7 metri, peste poartă. Pe o vreme care numai de fotbal nu putea fi bună, ploaie cu grindină, cei 1.500 de spectator târgovişteni au mai avut parte până la pauză doar de şuturi din afara careului, care nu au reprezentat un pericol prea mare pentru cei doi portari.
După pauză, târgovişteanului Cherchez i-a fost anulat un gol pentru offside, iar Strătilă s-a aflat din nou la originea unei ocazii clare de gol, centrând şutat pentru Roman, care nu ajunge de puţin la minge în 5 metri. Golul a picat până la urmă în minutul 74, când Ispas marchează pentru 1-0 din interiorul careului după un corner. Cu două minute înainte de final, Burlă egalează executând  senzaţional o lovitură liberă de la 38 de metri lateral dreapta, cu mingea ajungând în „vinclu” după ce a muşcat şi din transversal. Scorul final a fost 1-1, iar în aceste condiţii UTA îşi menţine poziţia secundă (27 puncte), iar Chindia pe cea de-a treia (24 puncte). FC Braşov le urmează în clasament, cu 22 de puncte, iar CS Mioveni a ajuns la 20 de puncte după victoria cu 2-1 împotriva celor de la FCM Baia Mare, care rămân pe ultima poziţie a play-off-ului, cu  17 puncte.
Etapa viitoare sunt programate următoarele meciuri: Chindia – CS Mioveni, UTA – Gaz Metan (ambele sâmbătă, 23 aprilie) şi FC Braşov – FCM Baia Mare (marţi, 26 aprilie, ora 19.00).