FOTBAL – LIGA II

Egal pe gheaţă în derby

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 05 decembrie 2016

FC Braşov a pierdut primele puncte pe teren propriu după remiza (1-1) cu Sepsi, un joc influenţat puternic de starea gazonului şi de vânt

FC Braşov - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 (1-0)
Au marcat: Poverlovici (13) / Tiaw (82).
FC Braşov: Fl. Iacob - Băjan, Leca, Poverlovici, C. Stan - Manole (87 Răsdan), I. Popa (63 Vl. Munteanu), P. Iacob, Goge - Grigorie – Istrati (56 Sburlea). Antrenor: C. Ţălnar.
Sepsi: Niczuly - Dumbravă, Damian, Ursu, Tepes (Plămadă) - Chiş, Minciună (76 Burlacu), Tiaw, Huiban (90+3 Răduţoiu) - Ene, Hadnagy. Antrenor: V. Suciu.

FC Braşov a pierdut primele puncte din acest sezon pe teren propriu, după ce a remizat, scor 1-1, cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Asupra jocului şi-au pus din plin amprenta terenul îngheţat, frigul, dar şi vântul care a „jucat” câte o repriză la fiecare echipă, prima la „stegari”, a doua la „alb-roşii”. Parcă „antrenaţi” pentru o suprafaţă îngheţată încă de la meciul cu Foresta, covăsnenii au început bine, iar capul lui Damian a fost scos cu greu de Florin Iacob (7). Cinci minute mai târziu însă, Niczuly nu reuşeşte acelaşi lucru la lovitura de cap a lui Poverlovici, care deschide scorul. Imediat, Manole şi Grigorie şi-au creat ocazii destul de bune, dar fără a mai avea vreunul din ei suflu să finalizeze cu gol. După o perioadă cu joc dârz, dar fără şanse de gol, Chiş a scăpat singur cu portarul însă a tras alături cu latul, total neinspirat (35). La revenirea de la vestiare, tot Sepsi a dat tonul ocaziilor, după o minge respinsă de Poverlovici, Minciună reluând puţin peste de la marginea careului (55). Chiar dacă ambele echipe au jucat cu nerv, terenul greu şi frigul şi-au pus amprenta asupra meciului, trecând destulă vreme până ca vreunul din cei doi portari să fie întrebuinţat. Pe acest fond de joc, golul putea veni, parcă, numai după o fază fixă, iar în minutul 82, Tiaw a reuşit egalarea cu un şut sub bară, în urma unui corner.  Pe final, oaspeţii puteau chiar să-şi adjudece toate cele trei puncte, Hadnagy fiind însă blocat excelent în două rânduri de Florin Iacob. „De ceea ce mi-a fost teamă nu am scăpat, iar terenul greu a fost o mare problemă pentru noi, neavând jucători de luptă, ci mai degrabă tehnici. Rezultatul este unul echitabil, în condiţiile în care în prima repriză vântul ne-a ajutat şi am controlat jocul, iar a doua parte a aparţinut celor de la Sepsi. Din păcate, în aceste condiţii nu s-au putut face două pase la firul ierbii, iar integritatea corporală a jucătorilor este pusă în pericol. Am încredere că vom temina anul cu un rezultat bun pe terenul lui Juventus”, a spus la final antrenorul Cornel Ţălnar.

S-au pus în vânzare abonamentele pentru returul campionatului
Conducerea „stegarilor” a pus în vânzare, începând de vineri, abonamentele pentru returul sezonului 2016-2017. Acestea pot fi achiziţionate de la sediul clubului (str. Poienelor, nr 5), în zilele lucrătoare, între orele 9.00 şi 16.00. Preţurile pentru un un abonament sunt de 50 de lei (peluza, tribuna I şi tribuna II), 80 de lei (tribuna 0 - sectoarele S şi T), respectiv 250 lei (Tribuna VIP). Biletele pentru fiecare meci din returul campionatului vor costa 10 lei (peluza, tribuna I şi tribuna II), 15 lei (tribuna 0 - sectoarele S şi T), respectiv 50 de lei (tribuna VIP). La meciul cu Sepsi, suporterii care au avut abonamente valabile pentru turul de campionat din Liga a 2-a le-au putut folosi, la fel ca şi cei care şi-au achiziţionat deja abonamente pentru retur.