Editia 8168 - 23 apr 10:47

FOTBAL – CUPA ROMÂNIEI

Eliminare şi demisia lui Tibi

Publicat la 09 sepembrie 2021

Antrenorul SR-ului a anunţat că nu mai continuă pe banca „galben-negrilor”, după eşecul din turul patru al Cupei României, 2-6 cu Csikszereda

După amiază nefastă pentru SR Braşov. Trupa pregătită de Tiberiu Ghioane (foto jos) şi Robert Elek a pierdut fără drept de apel, 2-6 (1-3), miercuri după amiază, pe Stadionul Tineretului, în faţa echipei de ligă secundă FK Csikszereda Miercurea Ciuc. Meciul a contat pentru turul patru al Cupei României, competiţie în care „galben-negrii” au reuşit o figură frumoasă, trecât la penalty-uri de Kids Tâmpa şi apoi învingând pe FC Braşov.
Partida a fost la discreţia harghitenilor, care au deschis scorul prin Jelena Richard (21), acelaşi jucător majorând imediat diferenţa (25). Vlad Olteanu a reaprins speranţele gazdelor printr-un gol superb, din lovitură liberă (34), însă Kelemen a făcut 3-1 chiar înaintea pauzei (43). Abia intrat, Jebari a marcat în primele secunde ale reprizei a doua, Vlad Olteanu a făcut „dubla” (58), însă mult mai experimentaţii elevi ai lui Valentin Suciu s-au desprins pe final: Jelena Richard a reuşit „hatrick-ul” În minutul 82, iar Bărăbaş a închis tabela în ultimul minut.
Chiar dacă, ţinând cont de forma slabă din campionat a adversarului (cinci înfrângeri în tot atâtea partide), s-a sperat la o nouă calificare şi implicit la o revanşă (Csikszereda a scos SR-ul în sezonul precedent al „competiţiei surpriză”, după prelungiri, tot în turul patru), în niciun caz eliminarea nu poate fi considerată o tragedie. Fanii chiar i-au aplaudat şi încurajat, la final, pe tinerii jucători braşoveni. Cu toate acestea, antrenorul Tiberiu Ghioane a anunţat că nu va mai continua pe banca SR-ului.
„Nu e nimic de zis. Eu demisionez. Mi-a făcut plăcere să lucrez cu băieţii. Atât am putut. E nevoie de un şoc la echipă după rezultatul asta. Rezultatul ca rezultatul, dar maniera de joc a fost una dezastruoasă. Putea fi un scor şi mai drastic, portarul nostru a fost eroul meciului. S-au adunat câteva jocuri, avem puncte puţine în campionat, iar acum am fost penibili. Se poate remedia situaţia, fără mine pe bancă. Sper să le prindă bine la băieţi acest şoc şi să îşi revină în campionat. Eu atât am putut, le mulţumesc pentru perioada petrecută împreună. Decizia mea este definitivă, nu mă răzgândesc”, a explicat, la finalul jocului din Cupă, Tiberiu Ghioane.
SR Braşov are un singur punct în primele două etape din Seria V a Ligii a 3-a, după 0-0 în deplasare cu Sepsi OSK 2 şi 1-2 acasă cu Hermanstadt 2.
În etapa a treia, SR Braşov, va evolua în deplasare la CSO Plopeni, sâmbătă, de la ora 17.00.

Rezultatele turului patru al Cupei României
Şomuz Fălticeni – Aerostar Bacău 1-0
Şoimii Lipova – Politehnica Timişoara 1-2
AFC Odorheiu Secuiesc – FC Hermannstadt 1-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute, 1-3 la lovituri de departajare)
CS Hunedoara – CS Comunal Şelimbăr 8-7 după lovituri de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute, 6-5 după lovituri de departajare)
CS Tunari – Concordia Chiajna 0-1
Dacia Unirea Brăila – Petrolul Ploieşti 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Recolta Gheorghe Doja – FC Buzău 0-1
CS Năvodari – Unirea Slobozia 0-6
Dunărea Călăraşi – Astra Giurgiu 1-0