Editia 8166 - 19 apr 21:48

Etapă ce a mulţumit formaţiile gazdă, câştigătoare pe linie!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 14 octombrie 2013

Liga secundă a programat etapa a VIII-a în seria estică şi a VI-a în cea vestică, o rundă în care gazdele nu au lăsat formaţiilor oaspete nicio victorie. În seria estică, a avut loc în Giuleşti meciul dintre Rapid şi Farul, un meci de tradiţie pe prima scenă. Gazdele au început fulminant şi în secunda 38 au înscris prin Claudiu Herea primul gol, un adevărat record. În minutul 11 era deja 2-0 şi se credea că va fi un scor fluviu, dar marinarii au revenit, au egalat şi victoria a revenit gazdelor în al doilea minut de prelungire. La Berceni, Unirea Tărlungeni a pierdut la limită un meci de mare luptă. Formaţia ieşeană a fost liberă dar şi-a tras un nou antrenor după plecarea lui Costel Enache, în persoana braşoveanului Marius Lăcătuş. Până la numirea noului antrenor, mai multi tehnicieni au refuzat formaţia ieşeană, printre aceştia fiind Ion Viorel şi Basarab Panduru. În seria vestică, formaţia arădeană, UTA, se afundă tot mai mult în subsol, îndepărtându-se de pluton după o nouă înfrângere, de data aceasta din partea lui CSU Craiova. Universitarii craioveni, patronaţi de Mititelu, după ce au găsit cu greutate un stadion unde să dispute partida cu vâlcenii, au făcut scandal şi au fost potoliţi doar cu sprijinul organelor de ordine. Meciul târg-mureşenilor cu FC Olt a fost amânat, dar conducerea tehnică a fost schimbată după  demisia lui Edi Iordănescu. S-a bătut palma cu Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul care a mai evoluat în două rânduri la ASA.

Rezultatele etapei - seria I-a estică
Gloria Buzău - Unirea Slobozia  2-2 (0-1). Verdeş (46 şi 58-pen.)/Nanu (28), Mihai (50). Dunărea Galaţi - SC Bacău 2-2 (2-1). Istrate (9), Neagu (44)/ Adăscăliţei (45), Ungureanu (56). Rapid CFR Suceava - CF Brăila  2-1 (2-1). Negru (5), Bălan (34)/Ciocâlteu (32). Rapid Bucureşti-Farul Constanţa  3-2 (2-0). Cl.Herea (1), Florea (11), Ioniţă (90+2)/ Creţu (61), Ivanovici (66).

12. Galaţi           6    0    2    4    7-12    2

Etapa viitoare,19 octombrie, ora 11: Unirea Slobozia - Rapid Bucureşti, FC Clinceni - Rapid CFR Suceava, CF Brăila - Dunărea Galaţi, CS Bacău - ACS Berceni, Unirea Tărlungeni - Gloria Buzău. Farul Constanţa şi CSMS Iaşi vor sta.

Seria II-a vestică
Gloria Bistriţa - CS Mioveni  2-0 (0-0). Feher (71-pen.), Chiţu (89). Metalul Reşiţa - FC Bihor Oradea 2-1 (1-0). Szabo (40), Staicu (50-pen.)/ Lukacs (81). Olimpia Satu Mare - Minerul Motru 0-0. FCU Craiova - CSM Rm.Vâlcea  1-0 (0-0). V.Gheorghe (85). CSU Craiova - UTA Arad 2-0 (2-0). Ferfelea (6), Adr.Ionescu (35). ASA Tg.Mureş - FC Olt Slatina, amânat pentru 23 octombrie.
În clasament conduce Gloria Bistriţa 14 cu puncte, urmată de FCU Craiova,12, CSM Rm.Vâlcea şi Olimpia Satu Mare ambele cu câte 9.
Etapa următoare,19 octombrie, ora 11: UTA Arad - Gloria Bistriţa, CS Mioveni - CSU Craiova, CSM Rm.Vâlcea – Metalul Reşiţa, FC Bihor Oradea - ASA Tg.Mureş, FC Olt Slatina - Olimpia Satu Mare, Minerul Motru - CSU Craiova.