Evoluţie de excepţie, păcat de golul primit în ultima secundă de joc!

Publicat la 11 decembrie 2014

România - Danemarca
29 -29 (16-12)
România: Paula Ungureanu (Denisa Dedu)- Cristina Neagu 10 goluri, Adriana Ţăcălie 10, Laura Chiper 3, Florina Chintoan 2, Valentina Ardean-Elisei 1, Gabriela Perianu 1, Ada Nechita 1, Crina Pintea 1, Oana Bondar, Aurelia Brădeanu, Cristina Zamfir, Camelia Hotea, Dana Băbeanu, Georgiana Ciuciulete, Oana Bondar. Antrenor, Gheorghe Tadici.

Evoluţia deosebit de modestă a tricolorelor în meciul de debut la europene în faţa campioanelor olimpice a rămas în urmă. Fetele naţionalei noastre au promis că în partida cu danezele jocul va arata cu totul altfel şi s-au ţinut de cuvânt. În compania danezelor a evoluat parcă o cu totul altă echipă, au desfăşurat în marea majoritate a timpului un joc entuziasmant. Cu o apărare necruţătoare, cu un atac debordant, cu o evoluţie cu mult peste aşteptări a Adrianei Ţăcălie, care probabil a făcut meciul vieţii, cu valoarea recunoscută a Cristinei Neagu, care deşi păzită permanent şi-a făcut jocul, tricolorele aveau deja 4-0 în minutul 4! Elevele lui Gheorghe Tadici au condus în permanent în prima repriză şi la cabine au intrat cu patru goluri avans. Începutul reprizei secunde a fost unul mai modest de care au profitat danezele. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, Ada Nechita se accidentează la mână şi este schimbată, aspect care s-a resimţit în special pe defensivă unde Fisker a înscris nestingherit. Danezele au recuperat punct cu punct şi în min. 49 au egalat, 23-23 preluănd imediat conducerea. În continuare s-a mers cap la cap, cu avantaj minim pentru românce, iar în ultimul minut de joc s-a intrat cu un avantaj de două goluri, 29-27. Ultimul minut a fost de infarct, Jorgensen reduce din diferenţă iar cînd mai erau două secunde joc, Thorsgaard a marcat pentru 29-29. Cu acest egal, danezele mai reduc din palmaresul negativ cu echipa României, reuşind al doilea egal, după 16 înfrângeri şi cinci victorii. Româncele rămân în cărţi putând intra în grupa principală cu un punct după logica victorie în faţa Ucrainei.
Se cunosc primele
patru echipe în grupele principale
În celelalte meciuri ale etapei a II-a a grupelor preliminare nu s-au consemnat rezultate surprinzătoare. În prima grupă, Spania obţine o victorie deosebit de grea şi muncită în faţa Rusiei, iar echipa gazdă, Ungaria, a dispus comod de Polonia. De altfel se cunosc primele două echipe ale grupei care vor evolua în faza a doua a turneului, Spania şi Ungaria, locul urmănd a fi stabilit după ultimul meci direct de astăzi. În grupa B, în cel de -al doilea meci Norvegia a învins la scor Ucraina şi alături de Danemarca, sunt deja calificate în faza următoare. Cea de-a treia calificată se va cunoaşte după disputa din această seară dintre România şi Ucraina, în care prima şansă o au româncele, care au două variante, victoria sau egalul.
Grupa A: Rusia - Spania 24-25 (14-13), Polonia - Ungaria 23-29 (7-14).

Clasament
1. Spania      2    2    0    0    54-46    4
2. Ungaria    2    1    1    0    58-52    3
3. Rusia       2    0    1    1    53-54    1
4. Polonia    2    0    0    2    45-58    0

Ultima etapă a grupelor, astăzi, 11 decembrie: Rusia - Polonia şi Ungaria - Spania.

Grupa B: Ucraina - Norvegia 23-34 (13-17), România - Danemarca 29-29 (16-12).

Clasament
1. Norvegia         2    2    0    0    61-42    4
2. Danemarca    2    1    1    0    61-52    3
3. România         2    0    1    1    48-56    1
4. Ucraina            2    0    0    2    46-66    0

Ultima etapă a grupelor, astăzi, 11 decembrie: România - Ucraina (19:15 - TVR 2) şi Norvegia - Danemarca.