Făgărăşenii au făcut cinci cadouri şi au mai pierdut un meci

Publicat la 21 octombrie 2013

FC Argeş Piteşti -  Civitas Făgăraş  5-2 (3-1)
Au înscris:
Dulcea (3-pen, 28), Sârghe (30 ag), David (51 ,75)/ Streza (43), Colarez (53). Civitas: Morariu - Mădulărea, Stanciu, Sârghe, Manole- Jakab, Săndei- Cocan (60 Căpăţână), Csere (50 Ţăruş), Colarez-Streza.
După ce cu o etapă înainte făgărăşenii au pierdut la limită cu lidera seriei a VI-a, din Zagon, se aştepta ca de această dată în disputa cu piteştenii, aflaţi pe locul secund, să aibă aceeaşi determinare şi implicare în joc în speranţa obţinerii unui rezultat pe măsură.
În meciul din Trivale, făgărăşenii nu au mai avut motivaţie, au comis greşeli cât pentru un campionat, făcând cinci cadouri clare gazdelor, care au profitat şi au câştigat clar.
Abia  începuse partida şi la prima acţiune a gazdelor Manole faultează în careu şi experimentatul Dulcea înscrie nestingherit. În min. 28, aşa cum a spus antrenorul Nicolae Văduva, Stanciu a „dormit” la un corner al gazdelor şi acelaşi Dulcea nu iartă pentru 2-0. Nu trec decât două minute şi Sârghe a vrut să respingă un balon şi aşa de bine l-a respins că la introdus în propria poartă. Ghiuleaua trimisă de Streza înainte de pauză se opreşte în plasă pentru 3-1 , scorul cu care se intră la cabine. La numai 6 minute de la reluare, Sârghe greşeşte marcajul la David, care majorează scorul. Peste două minute Colarez a reuşit unul dintre cele mai spectaculoase goluri pe care l-a realizat din lovitura liberă executată din 20 metri, la vinclu. Cu un sfert de oră înainte de final, David realizează dubla  cu un şut din careu la rădăcina barei. Făgărăşenii vor pune un accent pe meciurile  cu vecinele de clasament ce vor urma să se dispute în prelungirea turului, pentru că în penultima rundă ce va avea loc vineri, de la ora 15, se vor confrunta cu Fortuna Poiana Câmpina.

Meciul etapei a avut loc la Zagon
Etapa IX-a a programat un alt meci deosebit de important în topul seriei, la Zagon, unde lidera seriei s-a confruntat cu ocupanta  locului trei, Chindia Târgovişte, una din principalele candidate la promovare. „Ne-am arătat limitele, ne spunea antrenorul Călin Moldovan şi am pierdut cu 0-3 în faţa unei echipe mai experimentate, cu jucători care au mai evoluat prin ligile superioare. În continuare nu vom dezarma şi vom căuta ca acesti tineri pe care-i avem în echipă să crească  pentru ca în continuare să realizăm rezultate bune”.

Celelalte rezultate ale rundei: FCM Târgovişte - Fortuna Poiana Câmpina   0-3 (0-1). Vişan (26), Cernea (55 ag.), Antohi (78). Conpet Ploieşti-Atletic Bradu 1-0. (0-0), Munteanu (75). Avântul Reghin - Urban Titu  3-2 (1-1), Dan (20), Rosenfeld (79), Şarm (85)/ Calomfir (40), Lică (52). FCM Câmpina - FC Păpăuţi 1-0 (0—0). FC Zagon - Chindia Târgovişte 0-3 (0-1).
În clasament conduce Fc Argeş Piteşti cu 22 de puncte, urmată de Chindia, cu 22 şi Zagon cu 20.
Următoarea etapă, penultima a turului, 25 octombrie: Chindia Târgovişte - SCM Argeş Piteşti, Atletic Bradu - FC Zagon, Urban Titu - Conpet Ploieşti, FC Păpăuţi - Avântul Reghin, FCM Câmpina-FCM Târgovişte.