Editia 6810 - 24 sep 00:52

FC Voluntari a câștigat Cupa României

Autor:

Publicat la 26 mai 2017

FC Voluntari a câștigat în premieră Cupa României, după ce a dispus cu 5-3 la loviturile de departajare de Astra Giurgiu, sâmbătă seara, în finala desfășurată pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești. Scorul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât și după prelungiri (120 de minute), golurile fiind marcate de Ioniță, respective Marinescu din penalty.

Echipa antrenată de Claudiu Niculescu a obținut trofeul după ce portarul Răzvan Balauru a apărat șutul lui Alexandru Stan la loviturile de departajare, iar Cosmin Achim a transformat lovitura decisivă.

La loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Adrian Bălan, Laurențiu Marinescu, Mihai Voduț, Petre Ivanovici și Cosmin Achim, iar pentru Astra au înscris Fabricio, Cristian Săpunaru și Takayuki Seto. Pentru Florin Lovin a fost ultimul meci din carieră, el anunțându-i retragerea din activitate. Astra rămâne în palmares cu o singură Cupă a României, în 2014.

FC Voluntari va disputa Supercupa României cu campioana FC Viitorul.