FOTBAL

FC Voluntari a câştigat Cupa României

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 29 mai 2017

FC Voluntari a câştigat în premieră Cupa României, după ce a dispus cu 5-3 la loviturile de departajare de Astra Giurgiu, sâmbătă seara, în finala desfăşurată pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti. Scorul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri (120 de minute), golurile fiind marcate de Ioniţă, respective Marinescu din penalty. Echipa antrenată de Claudiu Niculescu a obţinut trofeul după ce portarul Răzvan Balauru a apărat şutul lui Alexandru Stan la loviturile de departajare, iar Cosmin Achim a transformat lovitura decisivă. La loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Adrian Bălan, Laurenţiu Marinescu, Mihai Voduţ, Petre Ivanovici şi Cosmin Achim, iar pentru Astra au înscris Fabricio, Cristian Săpunaru şi Takayuki Seto. Pentru Florin Lovin a fost ultimul meci din carieră, el anunţându-i retragerea din activitate. Astra rămâne în palmares cu o singură Cupă a României, în 2014. FC Voluntari va disputa Supercupa României cu campioana FC Viitorul.