HANDBAL FEMININ - PRELIMINARII CE

Fetele lui Tadici sunt la un pas de calificarea la „europene”

Publicat la 13 iunie 2014

Belarus  -  România  28-30 (13-14)
România: Paula Ungureanu (Mirela Paşca) - Valentina Ardean-Elisei 9 goluri, Aurelia Brădeanu 5, Ada Nechita 4, Gabriela Perianu 3, Adriana Ciuciulete 3, Eliza Buceschi 3, Laura Oltean 1, Oana Pop-Apetrei 1, Luciana Marin 1, Camelia Hotea, Nicoleta Tudor, Laura Chiper, Dana Băbeanu. Antrenor, Gheorghe Tadici.

Cu victoria de la Moghilev,  în faţa incomodei formaţii din Belarus, tricolorele au făcut un pas important  spre o nouă calificare turneul final al „europenelor” din  decembrie, anul viitor, din Croaţia şi Ungaria. Fără aportul a două dintre jucătoarele de bază, Cristina Neagu şi Oana Manea, elevele antrenorului Gheorghe Tadici au evoluat foarte sigur în defensivă şi „tăioase” pe contraatac, înscriind goluri în cascadă. După ce gazdele au luat un minim avantaj de 2 goluri  (5), peste numai un minut tricolorele egalează şi apoi trec la conducere  pe care nu o mai cedează pe întreaga primă repriză: 4-6 (16), 6-8 (18) pentru ca în minutul 23 să aibă un avans de patru goluri, 8-12. Repriza se încheie  cu o diferenţă minimă de un gol, 13-14. La reluare, gazdele intră mai decise în teren pentru a nu ceda prea uşor. Stau aproape de românce, 14-15 (33) pentru ca în minutul 37 să egaleze, 17-17. O nouă detaşare a oaspetelor face ca în minutul 42 acestea să ia un nou avans de patru goluri (18-22). Se continuă cu scor strâns pentru că în minutul 51, gazdele  să egaleze din nou, 24-24. De la 26-25 finalul este bine gestionat de elevele lui Tadici pentru ca pe un ultim contraatac scorul să devină 28-30,  rezultat cu care româncele iau o serioasă opţiune pentru ca meciul de duminică, de la ora 18:30 din sala „Lascăr Pană” din Baia Mare, să consfiinţească a 10 calificare la un turneu final al unui campionat european.

Meciuri atractive în Europa
Concomitent cu meciul de la Moghilev, s-au disputat alte partide în Europa, unele consfiinţind calificarea la turneul final. Slovacia, Franţa, Muntenegru, Spania şi Germania sunt deja calificate, înaintea ultimei runde care se va disputa duminică.
Rezultatele înregistrate: Lituania - Ucraina 25-36 (12-15), Slovacia - Franţa 24-24 (15-12), Finlanda - Islanda  20-29 (6-18), Polonia - Muntenegru 22-25 (11-10), Portugalia - Cehia 23-33 (9-14), Turcia - Spania 16-17 (6-13), Slovenia - Suedia 27-34 (14-17), Macedonia - Germania 21-23 (11-9).